Építészeti értékeink
Városaink, falvaink különböző korokból ránk maradt történelmi és építészeti örökségei, hagyatékai fontos részét képezik történelmünknek, kultúránknak. Felfedezésre várnak Magyarország építészeti értékei, szebbnél szebb kripta, kápolnák, templom és egyéb építészeti remekmű várja a látogatókat. Oldalunkon megpróbáljuk összegyűjteni, és bemutatni a Magyarországon fellelhető építészeti örökségünket és építészeti értékeinket. |
Cikkek
Noszvaj - Barlanglakások
2011.05.07
A XIX. század elejétől alakulhattak ki Noszvajon a barlang- és pincelakások. A Bükkalján, Egertől Miskolcig elhúzódó szakaszon a könnyen megmunkálható riolittufa adta a lehetőséget és a nagymértékű elszegényedés hozta létre ezeket. Ma a barlanglakások, kevés kivétellel, már lakatlanok, a falu délkeleti részén, a „Pocem”-ben lévők jó részében pedig alkotótelep működik.
Óföldeák, Római katolikus erődtemplom
2018.11.11
Az óföldeáki erődtemplom a térség, vagyis a Dél-Alföld egyetlen falusi gótikus temploma, a magyar művelődéstörténetnek országosan is számon tartott, egyedülálló műemléke.
Ómassai őskohó
2011.10.15
Fazola Frigyes építtette 1813-ban, az őskohóhoz hasonló ipari emlék Európában is csak három található. Mellette egy XVIII. századi, rekonsturált vasverő és a történetét bemutató Massa Múzeum áll.
Pannonhalmi Bencés Főapátság
2011.05.07
A Pannonhalmi Bencés Főapátság Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye, egyházi és művészettörténeti központja.
A fő turisztikai látnivaló, az „ezeréves apátság” nemcsak építészeti jelentőséggel bír, hanem sokoldalú kiállításaival és gyűjteményeivel kultúrtörténeti emlékeket tár a látogató elé.
Pécsi Pálos Rend Szent Imre Kolostor
2012.08.16
A pécsi pálos templom a modern magyar építészet egyik legszebb alkotása. A templom látványa a Mecsek déli oldalán a Hunyadi utca hegyre emelkedő utolsó kanyarjától meghatározó. Tömegével és hozzá lazán kapcsolódó tornyával a környék, meghatározó szervezőerejévé vált. A sokat idézett, fényképezett templom a pálos szerzetesek számára épült a Mecsekoldal városrészben.
Pomáz - Honalapítási Emlékmű, Luppa-mauzóleum
2011.04.03
1996-ban közadakozásból épült Árpád vezér dunai átkelésének emlékére, ami a hagyomány szerint nagyjából 1100 éve történt. Az épületet Csete György Kossuth-díjas építőművész tervezte és Szervátiusz Tibor szobrászművész alkotását - Anya gyermekével - foglalja magában.
Pusztavacs, Ország Közepe Jeltorony, Árpád-kori templomrom
2011.08.23
A település központjától kb. 1 km-re északkeletre Kerényi József tervei alapján jelzőtornyot (jeltornyot) emeltek, ami egy 11m magas nyolcszögű gúla.
Szegvár, Pusztai-féle szélmalom
2012.07.17
Régi térképek még jelzik a szárazmalmok helyét a mai Malom utca elején és a művelődési ház előtti téren, ahol kettős szárazmalom működött az írások szerint. Ezekben a malmokban az őrlőköveket egy fogaskerék- áttételes szerkezettel, állati erővel forgatták meg. Ezek mellett a szegváriak gabonáját a Tiszán és a Kurcán lévő vízimalmokkal is őrölték. A község egyetlen szélmalma 1865 körül épült.
Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum
2017.11.06
Az 1967-ben alapított, hazánk legnagyobb szabadtéri néprajzi múzeuma, ismertebb néven a Skanzen, a magyarföld tájegységeire legjellemzőbb építészetet, falusi környezetet és a ,hajdan volt életmódokat, kultúrákat tárja elénk.
Sztankovánszky-mauzóleum (Kajdacs)
2012.10.25
Ligetes dombon szabadon álló, lépcsősoron keresztül megközelíthető, téglafalazatú, négyzet alaprajzú, három oldalán belül félköríves, kívül poligonális fülkékkel bővített mauzóleum, bejárati oldalán oszlopos, Sztankovánszky-címeres, oromzatos portikusszal, a kapu feletti ívmezőben Krisztust ábrázoló domborművel.