Emese Park (Középkori skanzen, Szigethalom)
Emese Park - ahol megelevenedik egy elfeledett világ. Bárki lehet időutazó, ha ellátogat az Emese Parkba, a középkori Várispánságba, amely a család apraját és nagyját egyaránt várja. A főváros közelében, Szigethalmon található Emese Park kapuit átlépve, minden kalandvágyó a X-XI. század lenyűgöző világába csöppen. Egy olyan helyre, ahol a felnőttek és gyermekek a varázslatos korai középkor szereplőivé válnak, miközben játékosan, ám korhűen élik újra a történelmet, az államalapítás időszakát.
Az Emese Várispánság története
Társaságuk, az 1993-óta működő Őskultúra Alapítvány 2005-ben felszámolta Budapesti székhelyét (a XVI. kerületi EzüstFa Várudvart) és Szigethalomra költözött. Az Önkormányzattal kötött szerződés alapján egy volt katonai bázis 12 hektáros területén láttak neki megvalósítani a "Világfa Program" néven, még a kilencvenes évek elején meghirdetett kezdeményezést, amelynek lényege röviden így foglalható össze: "Egy X.-XI. századi települést újraalkotva élő, működő modellként kívánjuk megeleveníteni az adott korszak tárgyi és szellemi hagyatékát. Az akkori Magyarságot és a korabeli Európát alkotó népeket együttesen bemutatva." Ennek az átfogó és mégis részletgazdag képnek a közvetítésére, a sajátosan magyar és az egyetemesen emberi tradíciók együttes továbbörökítésére való törekvésüket jelzi a múzeumfalu elnevezése is: EMESE
- - Egyfelől népünk őstörténetének legendás úrnője, az Árpád-ház dinasztiaalapítójának- Álmos fejedelemnek szülőanyja előtt tisztelegnek e névvel.
- - Másrészt játékos szóvarázsra is lehetőséget ad, hiszen az E-Me-Se betűszó egyúttal az angol EuropeanMedieval Settlement (Európai Középkori Település) kezdőbetűit is jelenti.
A rendelkezésre álló keretek között mindazt igyekeznek újrateremteni és életvitelszerűen megjeleníteni, ami egy Szent István-kori település kapcsán ma szakmailag hitelesen bemutatható.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy munkatársaik (a várispánság népe…) ténylegesen korhű viseletekben, autentikus eszközökkel végzik mindennapi tevékenységeiket. A korabeli kézművességtől az állattartáson át a növénytermesztésig, a halászattól a fegyveres harc gyakorlásáig.
A Szent István-kori faluban ne keressük a modern kor nélkülözhetetlennek tűnő vívmányait… A kézművesek, a jurtázó férfiak, vagy a lepényt sütő és a gyógynövénykertben kaprot szedő asszonyok korabeli ruhában és eszközökkel végzik mindennapi tevékenységüket, a bajvívó harcosok és az íjat feszítő ifjak pedig a vár tövében gyakorlatoznak. A látogatók a Várispánság életébe bekapcsolódva gyapjút szőhetnek, fonalat sodorhatnak, dénárt verhetnek, búzát őrölhetnek, vasat kovácsolhatnak, fakorsókat esztergálhatnak, kézi korongon agyagedényt formálhatnak. A bátrabbak lőhetnek nyilat, hajíthatnak kopját, vagy próbát tehetnek a középkori ügyességi játékokkal. És ha az időutazók időközben megéheznének, akkor megkóstolhatják a falu dolgos-szorgos népe által, a szabadtéri kemencében sütött lepényeket, melyek illata átjárja a Várispánságot.
A 12 hektáros település központja a Lovagi csarnok, amely köré a várudvar és maga a falu is épült. A csarnok szintén minden egyes négyzetméterében a kora középkort idézi. A mészkőtömb falakra, a kézi kovácsolással készített vasalatokra, a kolostorcserép tetőre, a téglakő burkolatra, a bizánci padlómozaikra és a faragott bútorokra az Árpád-kor népe is büszkén tekintene. A lovagteremben oly módon láthatóak a korabeli ékszerek, a fegyverek, a lovas felszerelés, az edények, a női- és férfi mesterségek szerszámai, a hangszerek és az eredeti szaruíj elkészítésének alapanyagai, mintha maguk az egykori főurak helyezték volna ki őket. A honfoglalás koráról a legbővebb rekonstrukciós tárlatot alkották meg a Park létrehozói.
A középkori időutazás minden szombaton és vasárnap 10 órától indul és 16 órakor ér véget. A falu nyűzsgő életébe szervezett csoportok előzetes egyeztetés alapján hétköznapokon is bekapcsolódhatnak, így bárki részt vehet olyan különleges programokon, mint a középkori élő történelem óra, íjászoktatás, lovaglás és csónakázás. A Várispánság osztálykirándulásokat, céges rendezvényeket, középkori esküvőket, családi és baráti összejöveteleket is vendégül lát.
A falu különleges programjai között megtalálhatók az élő történelem órák, az íjászedzések, a lovaglás és a hajós programok, de osztálykirándulásokat, céges rendezvényeket, középkori esküvőket, családi és baráti összejöveteleket is vendégül lát a Várispánság.
Belépõdíjak
- Felnõtt jegy: 1600Ft
- Gyerek jegy (2-14 éves korig): 1100Ft
- Diákjegy (diákigazolvánnyal): 1100Ft
- Családi jegy (2felótt+2gyerek): 4400Ft
- Nyugdíjas jegy: 1100Ft
"Dénár": 500Ft
A belépõjegy ára a várudvar és kiállítótereinek megtekintését, a lovagterem megtekintését, az íjászat és a középkori játékok kipróbálását tartalmazza. Az egyéb programokban való résztvétel díja 1-1 dénár.
forrás: www.utazzitthon.hu, www.emesepark.hu
képek: Mihály Bérczi (Köszönet érte!)
Geocaching adatok EMESE PARK |
Nagyobb térképért klikk a képre!