Vácrátóti Botanikus Kert
A 180 éves műemlék és természetvédelem alatt álló romantikus tájképi kert, hazánk leggazdagabb tudományos élőnövény gyűjteménye. Minden évszakban lebilincselő látvány 27 hektáron. Az eddig észlelt fészkelő madárfajok száma 62, a tavakban 62 halfaj él, 73 puhatestű állatfaj talált itt otthonra. Egynyári növénybemutatók, hangulatos sétautak, muskátli- és rózsa fajtabemutató és a természet sok-sok apró csodája várja egész évben kedves vendégeinket.
A botanikus kert a vácrátóti kastélyparkból alakult ki. Ennek építtetőjét és tervezőjét nem ismerjük; valószínűsítik, hogy Géczy István referendárius, Vácrátót akkori birtokosa a 18. század végén és a 19. század első harmadában épült magyarországi angolparkok (Tata, Kismarton, Alcsút, a közeli Fót) mintájára telepíttette. A kertről az első írásos adat 1827-ben kelt.
Növényrendszertani gyűjtemény
Hazánk legnagyobb, világviszonylatban is jelentős szabadföldi növényrendszertani gyűjteménye közel 90 növénycsalád, 2000-2500 faját mutatja be. A félkör alakú rendszertani gyűjtemény középpontja egy mesterséges dombon van, melyen még a grófi időkben kilátó állott. Innen körbetekintve, legyezőszerűen kiterítve tekinthetjük át a zárvatermő növények családjait - a törzsfejlődés során kialakult rokonsági viszonyaik alapján. Az elhelyezett információs táblákon részletes információk (morfológia, elterjedés stb.) olvashatók a családokról.
Dendrológiai gyűjtemény
A dendrológiai gyűjtemény fák és cserjék gyűjteménye. Ékességei százados faóriások. A gyűjteményrész kiemelkedő értéke a közép- és kelet-ázsiai fák és cserjék nagy száma. Kimagaslóan nagy számmal képviselteti magát több lombos nemzetség, így a juhar (Acer), hárs (Tilia), nyír (Betula), lonc (Lonicera), borbolya (Berberis), orgona (Syringa), kőris (Fraxinus), madárbirs (Cotoneaster), bangita (Viburnum) stb. A rózsafélék (Rosaceae) családjából igen gazdag a gyűjtemény, de éppúgy megtalálunk itt sok különleges nyitvatermőt is. Sok a ritka, hazai gyűjteményekben csak itt, európaiakban is kevés helyen fellelhető fa és cserjefaj. Bár a botanikus kert elsősorban a természetes élőhelyek alapfajait gyűjti, a fontosabb kertészeti fajtákkal is találkozhatunk a gyűjteményben. Vácrátóton található többek közt a madárbirs, juhar, hárs, kőris, bangita Nemzeti Gyűjtemény is. A dendrológiai gyűjteményből több mint másfélezer taxon a hazai génmegőrzési programban nyilvántartott. A dendrológiai gyűjtemény jellege és kiterjedése miatt meghatározza a botanikus kert látványát és hangulatát. Leglátványosabb az április 20 - június 20. közti fő virágzási időszakban illetve az október első felére eső pompás lombszíneződés idején.
Üvegházi gyűjtemény
Legújabb látnivaló az 2009 tavaszán átadott 480 m² területű kaktusz- és pozsgásház. Értékes a kaktusz- és pozsgás gyűjteményünk új üvegházában nemcsak a szárazságtűrő növényeket tanulmányozhatják látogatóink, hanem megismerkedhetnek a sivatagok világával és a szárazsághoz való növényi alkalmazkodás eseteivel is.
Évelő-, sziklakerti- és botanikai hagymás-gumós növénygyűjtemény
Az évelő és sziklakerti és hagymás gyűjtemény a kert különböző részein fekszik. Van európai növényföldrajzi elrendezésű sziklakert, árnyéki évelők gyűjteménye is. A növényanyag egy része nem nyilvános (pl.: hagymás, pozsgás és nőszirom gyűjtemény), az elkerített területen csak kutatók látogathatják. Különösen sok fajjal és fajtával képviselteti magát a gyűjteményben a liliomfélék (Liliaceae), a nősziromfélék (Iridaceae), a kőtörőfűfélék (Saxifragaceae), a varjúhájfélék (Crassulaceae), a boglárkafélék (Ranunculaceae), a keresztesvirágúak(Cruciferae), a harangvirágfélék (Campanulaceae), a fészekvirágzatúak (Compositae) és a kankalinfélék (Primulaceae) családja. Az egyszerre virágzók közül kiemelkedik a magas szakállas nőszirmok (Iris barbata elatior) több mint 150 fajtát számláló és a kopasz gerebcsin (Aster novi-belgii) hibridek 100 fajtából álló csoportja bámulatos virágpompájával. Közel 3100 féle növényt foglal magába a sziklakerti gyűjtemény a világ összes mérsékelt övi tájáról. Jobbára sziklalakó és gyepi növények, azonban számos erdei faj is megtalálható itt. Felük Európa, harmaduk Ázsia, nyolcadrészük pedig az amerikai, afrikai és ausztrál kontinensek növényzetéből kerül ki. A fajok zöme botanikus kertekben nevelt növények magvaiból, kisebb része- mintegy tizede- pedig eredeti termőhelyről gyűjtött magból, vagy növényből származik Ezek az arány- és fajszámok kis mértékben ugyan, de évről évre változnak.
Nyitva tartás:
Botanikus Kert
Április 1. - október 31-ig:
naponta 8:00-18:00 óráig
valamint
November 1. - március 31-ig:
naponta 8:00-16:00 óráig
Belépők
Felnőtt egyéni 900.-Ft/fő
Felnőtt csoport (15 fő vagy több) 600.-Ft/fő
Gyermek és fiatal (18 éves korig) egyéni, és nyugdíjas egyéni 450.-Ft/fő
Gyermek és fiatal csoport (15 vagy több fő) kísérőkkel és nyugdíjas csoport 400.-Ft/fő
Családos kedvezmény - két 18 éven aluli gyermek és két szülő számára 2400.-Ft/család
Nagycsaládos kedvezmény (igazolvánnyal) - 3 vagy több 18 éven aluli gyermek és két szülő számára 300.-Ft/fő
Felnőtt bérlet 5000.-Ft
Diák (6-18 év) és nyugdíjas bérlet 3000.-Ft
Nagycsaládos (2 felnőtt+3 gyerek) bérlet 6000.-Ft
Kerti szakvezetés (csak előre egyeztetett időpontban) 4000.-Ft
Belépőjegy a főbejárati pénztárnál váltandó. Zárás előtt fél órával a belépés már nem engedélyezett. 6 éves korig a gyermekek a Kertet díjtalanul látogathatják.
A bérlet a vásárlástól számított egy évig, a hivatalos látogatási időn belül, az érvényes látogatási szabályok mellett érvényes. A bérlet érvényessége alatt korlátlan számú belépésre jogosít, át nem ruházható.
Lehetőség van bankkártyával való fizetésre is.
Botanikus kertünk OTP Szép Kártya elfogadóhely.
Felhívjuk kedves Látogatóink figyelmét, hogy a már megváltott belépőjegy ill. csoportvezetés díjának összegét nem tudjuk visszaváltani (pl. rosszra forduló időjárás esetén).
Forrás: Arborétum honlapja, programturizmus.hu
Geocaching adatok Vácrátóti Botanikus Kert (GCVBOK) |
Nagyobb térképért klikk a képre!