Természeti értékeink
Magyarország számos, nemzetközi szinten is ritkaságnak számító természeti értékkel rendelkezik: olyan élőhely-típusok, növény- és állatfajok sokasága található hazánkban, amelyek széles e világon sehol máshol nem lelhetők fel. Ezek mellett még számtalan országosan, vagy helyi szinten kiemelkedő és fontos természeti értékkel is találkozhatunk, ha nyitott szemmel járunk hazánkban.Fontosabb természeti értékek és nemzeti parkok közül mutatunk be most egy párat, tekintse meg az ország legjelentősebb természeti értékekeit és nemzeti parkjait.A védett természeti területek a jelzett turistautakon gyalogosan szabadon látogathatók. Egyes fajok élőhelyeinek megközelítését a természetvédelmi kezelő időszakosan korlátozhatja. |
Cikkek
Egerszalók, Hőforrás, sódomb
2011.04.27
Egerszalók, Hőforrás, sódomb a falu igazi nevezetessége a község déli részén A 410m mélyről feltörő hévízforrás víze 65-68°C. A domboldalon lefolyó víz 1200 négyzetméteres látványos mészkőlerakódást épített, ami Európában egyedülálló. A sódomb helyi védelem alatt áll, a fürdő építése után kiépített sétaúton lehet megközelíteni.
Erdősmecske, Tengerszem
2018.09.30
A baranyai Erdősmecskén egykor gránitot bányásztak egy külfejtésből, s a bányagödröt természetes forrásból, állandó utánpótlással elöntötte a víz, így gyönyörű környezetű, átlagosan 11 méter mély tó, tengerszem keletkezett.
Felső-szoros szurdok (Cserépváralja)
2012.06.06
A Felső-szoros szurdok (Cserépváralja) keményebb kõzeteiben a kanyergó patak szûk szurdokot tudott kialakítani. Formailag leggazdagabb a szurdok legszûkebb és a legmélyebb középsõ szakasza, ahol a jégkorszakokban végbemenõ fagyaprózódás hatására orgonasípok módjára sorjázó kõzetoszlopok kísérik az erõsen kanyargó, medencékkel, eróziós üstökkel tagolt medret.
Ferenczy-szikla (Dobogókő)
2012.01.23
Ferenczy-szikla (Dobogókő): egy ezoterikus nézet szerint Dobogókőn és környékén, a Pilisben található „a Föld szívcsakrája”, azaz „bolygónk dobogó szíve”, ami az ott tartózkodók szervezetét feltölti energiával. Az Ősmagyar Táltos Egyház szerint a szívcsakra a Rám-hegyen, a Ferenczy-sziklánál található; vezetőjük laoszi és kambodzsai lámákat és buddhista szerzeteseket is elvitt oda.
Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház
2012.04.21
A Fertő nyugati partvidékén, Sopron közelében, Fertőrákoson található Magyarország legszebb lajtamészkő feltárása, a Püspöki Kőfejtőként emlegetett egykori mészkőbánya, Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház. Turisztikai látványosság, népszerű kirándulóhely, a természetjárók kedvelt célpontja, a Soproni Ünnepi Hetek rendezvényeinek egyik színhelye, koncertek és fesztiválok díszlete, amely évről évre turisták tízezreit vonzza Fertőrákosra. A Püspöki Kőfejtő 2001 óta az UNESCO Világörökség része.
Gánti bauxitbánya
2011.12.01
A vértes-hegységi Gánton (Oroszlánytól délre) a bányászati tevékenység segítségével került külszínre az úgynevezett őskarszt, Gánttól délre, a Vértes-hegység lábánál találjuk a Gánti bauxitbánya, ma már múzeumként működő látványos külszíni fejtését.
Gyulakeszi, Papsapka kövek
2011.11.09
A Kőmagas a Csobánc lábánál található Gyulakeszi határában. A Papsapkakövek a szentbékállai és kővágóőrsi kőtengerhez hasonlóan a laza, pannóniai kvarchomokkőből kimállott óriási konkréciók.
Holdvilág-árok (Pomáz-Kiskovácsi)
2012.01.23
A Holdvilág-árok (Pomáz-Kiskovácsi) kedvelt kirándulóhely a Visegrádi-hegységben, Pomáztól északnyugatra, körülbelül hat kilométernyi távolságban. Ezen túlmenően azonban ősi temetkezési, kultikus helynek is tartják, egyes feltevések szerint ezen a területen állt egykor Attila városa (Sicambria, Ecilburg). Egy másik feltételezés szerint Árpád fejedelmet itt temették el. Ezek az elméletek mindmáig nem nyertek tudományos igazolást, de bizonyításukra már több kísérletet tettek, a területen régészeti feltárásokat folytattak.
Honti szakadék és szurdokvölgy
2012.08.08
Kiemelt látnivaló a szurdokvölgy, vagy ahogyan a helybeliek hívják a Honti szakadék. A tudósok szerint az Ős-Ipoly medre volt. A szakadék, a valamikori folyómeder, pleisztocén kori ősállatmaradványokban gazdag. Korallmaradványok és megkövesedett cápafogak is láthatók kőbe zárva. Hóolvadáskor és esős időben a szurdokvölgybe látogatók, páratlan vízesésben gyönyörködhetnek.
Ilona-völgyi vízesés
2013.05.21
Ilona-völgyi vízesés, az Ilona-patak mentén kialakított tanösvény része, a tanösvény a Keleti-Mátra földtani értékeit és a hajdani ércbányászat emlékeit mutatja be egy 6,5 km hosszú túraútvonalra felfűzve. Az Ilona-völgyi vízesés hazánk három vízesése közül a legmagasabb, kb 10 méter, a Tőkés-kút táplálta két kis forrásból induló Ilona-patak a Marhád /606 m/ és a Cserepes-tető /734m/ meredek oldala közé szorulva, több helyen töri át magát a sziklák közt, míg végül a Mátra egyik legszebb völgyét hagyva maga után, az utolsó sziklát áttörve zuhan alá a mélybe.