Természeti értékeink
Magyarország számos, nemzetközi szinten is ritkaságnak számító természeti értékkel rendelkezik: olyan élőhely-típusok, növény- és állatfajok sokasága található hazánkban, amelyek széles e világon sehol máshol nem lelhetők fel. Ezek mellett még számtalan országosan, vagy helyi szinten kiemelkedő és fontos természeti értékkel is találkozhatunk, ha nyitott szemmel járunk hazánkban.Fontosabb természeti értékek és nemzeti parkok közül mutatunk be most egy párat, tekintse meg az ország legjelentősebb természeti értékekeit és nemzeti parkjait.A védett természeti területek a jelzett turistautakon gyalogosan szabadon látogathatók. Egyes fajok élőhelyeinek megközelítését a természetvédelmi kezelő időszakosan korlátozhatja. |
Cikkek
Nemti - Morgó gödör, Sárkányszikla, Kőleány
2011.12.12
A Nemti erdő érintetlen tájai nagyszerű lehetőséget nyújtanak a gyalogtúrázóknak, természetbarátoknak. Leglátványosabb érdekesség a falutól félórányi járásra található Morgó gödör, Sárkányszikla, Kőleány.
Nyíregyháza-Sóstó
2011.04.07
Nyíregyháza-Sóstó 9,5 hektár területű, két részre osztott, sós vizű szikes tó, melynek átlagos mélysége 1,5 méter. Vizének sajátos gyógyerőt tulajdonítottak régtől fogva, s már Mátyás király korában is ismerték Igrice néven.
Paris patak szurdokvölgye (Nógrádszakáli Palóc Grand Canyon)
2012.08.08
Paris patak szurdokvölgye (Nógrádszakáli Palóc Grand Canyon) természetvédelmi területet Nógrádszakál községtől északra találjuk ott, ahol az Ipoly, a közút és a vasút a legközelebb szorulnak egymáshoz. A nógrádi (Grand Canyon) az év nagy részében teljesen száraz. Csapadékos időben és hóolvadáskor viszont szép vízesések képződnek a 15-20 m mély, szinte függőleges falú szurdok-völgyben.
Pécs, Jakab-hegy, Babás Szerkövek
2011.08.28
Pécs, Jakab-hegy, Babás Szerkövek a vörös színű homokkőből (épült) különös formájú groteszk emberi alakokat idéző, rőt színű sziklacsoport vonulata magasodik a fák koronája fölé a Mecsek hegység déli lejtőjén.
Pilis-hegység természeti értékei
2011.08.27
Pilis-hegység természeti értékei, látványos túraútjai a természetjárók paradicsoma, több jelzett turistaút kezdő és végpontja Dobogókő. Sziklái, barlangjai, változatos növény és állatvilága teszi vonzóvá a karsztos Pilis-hegységet.
Piliscsabai Gomba szikla
2012.08.05
Piliscsaba közelében érdekes sziklaformákat lehet találni a turista utakon. Az egyik legérdekesebb szikla a Gomba szikla. A MOL a Piliscsaba–Százhalombatta gázvezeték építése után megkezdte a környék helyreállítását, akkor a helybélieket képviselő civil szervezetek elérték, hogy a cégóriás épített egy 3,5 kilométeres túraösvényt, a Gomba-szikla védelmére pedig kialakítottak egy teraszt.
Rám-szakadék (Dobogókő-Dömös)
2012.01.23
A Rám-szakadék Dobogókő és Dömös között, mintegy 1 km hosszan húzódik, hazánk egyik legvadregényesebb turisztikai célpontjában, kapaszkodókorlátokkal biztosított útszakaszon túrázhatunk. A Rám-szakadék, Rám-hegy tömbjébe vágódó Három-forrás-völgy különösen szép, egyik leglátogatottabb és vadregényes része, a szűk, meredek falakkal határolt szurdokvölgy, a puha tufában, magas függőleges falak, a víznek ellenálló keményebb lávarétegeken pedig zúgók, vízesések alakultak ki.
Rudabányai bányató (Tengerszem)
2011.12.01
A geológiai különlegességnek számító egykori külszíni vasércbánya és a legmélyebb pontján ki kialakult tó, valamint a szép természeti környezet várja az idelátogató turistákat. A rudabányai bányató közel 60 méteres mélységével jelenleg hazánk legmélyebb állóvize!
Ság-hegyi Geológiai tanösvény-Celldömölk
2012.09.03
A Ság tanúhegy Vas megye keleti részén, a Kemenesalján. 279 méter magasan emelkedik Celldömölk fölött. 1891-ben a hegy platóján végzett méréseket Eötvös Loránd a róla elnevezett torziós ingával. A hegyen a 20. században bazaltot bányásztak, ma azonban itt található a Sághegyi Tájvédelmi Körzet. A környező síkságából 150 m-re kiemelkedő hegy egy 5 millió éves tűzhányó maradványa. A tanúhegy lankája homokos pannon képződményekből, a meredekebb kúp vulkáni tufából és bazaltból áll.
Salgótarján, Baglyaskő
2012.01.05
A védett terület Salgótarján belterületén a városközponttól nyugatra, mintegy 10 percnyi járásra van. A szokatlanul völgykatlanban lévô kettős vulkáni kúp nagy része a takarórétegek lepusztulását követően került a felszínre.