Természeti értékeink
Magyarország számos, nemzetközi szinten is ritkaságnak számító természeti értékkel rendelkezik: olyan élőhely-típusok, növény- és állatfajok sokasága található hazánkban, amelyek széles e világon sehol máshol nem lelhetők fel. Ezek mellett még számtalan országosan, vagy helyi szinten kiemelkedő és fontos természeti értékkel is találkozhatunk, ha nyitott szemmel járunk hazánkban.Fontosabb természeti értékek és nemzeti parkok közül mutatunk be most egy párat, tekintse meg az ország legjelentősebb természeti értékekeit és nemzeti parkjait.A védett természeti területek a jelzett turistautakon gyalogosan szabadon látogathatók. Egyes fajok élőhelyeinek megközelítését a természetvédelmi kezelő időszakosan korlátozhatja. |
Cikkek
Sárospatak - Tengerszem
2011.04.06
Sárospatak - Tengerszem, az egykori malomkőbánya helyén kialakult Megyer-hegyi tengerszem magas bányafalakkal körülvett, kedvelt látványosság, valamint geológiai feltárulás és kultúrtörténeti bemutatóhely is.
A csapadékvíz feltöltötte, és állandó vizű tó keletkezett a helyén.
Sas-szikla (Piliscsaba)
2013.03.06
Sas-szikla (Piliscsaba) egy nagyon kellemes és szép kirándulóhely a Pilisben távol a turistautaktól, a különleges szikla alakzat a nevét (Vércse-szikla) a formájáról kapta, kiterjesztett szárnyú ragadozó madárra hasonlító sziklaalakzat. A Sas-sziklát a jelölt túristaútról egy gerinc választja el, onnan nem is látható, ennek a gerincnek a túloldalára vezet az előbbi jelöletlen ösvény. A domboldalban helyezkedik el, nehezen megközelíthető. Természetvédelmi terület.
Szent György-hegyi bazaltorgonák
2011.08.06
A Szent György-hegyen a legforgalmasabb, természeti értékekben legbővelkedőbb turistautakra illeszkedik a közel 4 km hosszú, önmagába visszatérő, hét állomásból álló magyar és német nyelvű tanösvény. A volt raposkai bányudvarból (megközelíthető Tapoca felöl) indul az ajánlott nyomvonalú ösvény. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park tanösvénye.
Szentbékkállai kőtenger
2011.04.21
A Káli-medence közös kincse, a Kőtenger talán itt a legszebb. Itt láthatjuk a leglátványosabb sziklaformákat, a kő mélyedéseiben megtelepedő növények, virágok ritka, csodálatos együttesét.
Szilvásvárad, Szalajka-völgy, Fátyol-vizesés, Istállóskői-ősemberbarlang
2011.04.28
Szilvásvárad igen régi település. A Bükk hegység környékén már a kőkori ember lakott: az Istállós-kői-barlangban az ásatások 35–40 000 éves leleteket hoztak napvilágra.
A Bükk hegység már önmagában a látnivalók kimeríthetetlen sokaságát kínálja a pihenni, túrázni vágyóknak. Hazánk egyik legkedveltebb kirándulóhelye Szilvásvárad, a Szalajka-völgy, ahol a látogatók szabadon élvezhetik a csodás környezetet, a friss, tiszta levegőt, a nyugalmat. A völgyben elénk táruló patakok, vízesések, Fátyol-vizesés, pisztrángostavak csodás látványt nyújtanak. Az Istállóskői-ősemberbarlang, a múzeumok, a vadaspark látogatása elengedhetetlen része kirándulásunknak, akárcsak az erdei kisvasúttal történő utazás.
Szőce, tőzegmohás láprét tanösvény
2018.10.01
A területet úgy tartják nyilván, mint az ország egyetlen tőzegkákás lápját. A sajátos klimatikus és hidrológiai viszonyok, az évszázados hagyományos gazdálkodás együttesen tette lehetővé, hogy az utolsó jégkorszakhoz köthető növényfajok maradtak itt fenn.
Tarcali bányató
2018.10.02
A forrásvizek által feltöltött, gyönyörű környezetű bányató Tarcal központjától pár kilométernyire található.
Tarjánka-szurdok (Domoszló)
2011.12.25
A Mátra déli oldalán, a Hármashatár-hegy alatt, 650m magasságban ered a Tarjánka-patak, amely a hegyoldal andezit szikláiba egy mély szurdokvölgyet vájt Domoszló közelében.
Téli napforduló ünnep Pilisszántó
2013.01.03
December 21 – amikor a leghosszabb az éjszaka, a legnagyobb a külső világban a sötétség – ekkor a legnagyobb a fényesség a belső világban. A Természet belekezd a téli, látszólag halott időszakába, de az Ember ekkor tudja véghezvinni a legnagyobb belső munkáit. Nem véletlen, hogy minden ősi nép emlékezetében él a Napforduló ünnepe, a Fény ünnepe.
Teve-szikla (Pilisborosjenő)
2012.01.23
A Teve-szikla Pilisborosjenőtől északnyugatra, a Kis- és Nagy-Kevély lábánál található, megközelíthető gyalogosan Pilisborosjenőről az Országos Kéktúra jelzését követve, illetve személyautóval földúton, Pilisborosjenőt északnyugat felé elhagyva.