Természeti értékeink
Magyarország számos, nemzetközi szinten is ritkaságnak számító természeti értékkel rendelkezik: olyan élőhely-típusok, növény- és állatfajok sokasága található hazánkban, amelyek széles e világon sehol máshol nem lelhetők fel. Ezek mellett még számtalan országosan, vagy helyi szinten kiemelkedő és fontos természeti értékkel is találkozhatunk, ha nyitott szemmel járunk hazánkban.Fontosabb természeti értékek és nemzeti parkok közül mutatunk be most egy párat, tekintse meg az ország legjelentősebb természeti értékekeit és nemzeti parkjait.A védett természeti területek a jelzett turistautakon gyalogosan szabadon látogathatók. Egyes fajok élőhelyeinek megközelítését a természetvédelmi kezelő időszakosan korlátozhatja. |
Cikkek
Tihany - Aranyház, Gejzírmező és a levendulamező
2012.02.18
A Tihany - Aranyház Gejzírmező a tihanyi kirándulás remek helyszíne a túrázást kedvelőknek. Kiváló kilátás nyílik a félszigetre, a tihanyi templomra és a falura. A Szarkádi-erdő és a Belső-tó között elterülő gejzírmező mintegy hárommillió évvel ezelőtt, a földtörténeti negyedidőszakban keletkezett.
Upponyi-szoros
2012.02.21
A Bán patak völgyében található Upponyi-szoros szurdoka a Lázbérci tájvédelmi körzet egyik legjelentősebb értéke.
Úrkúti-őskarszt
2011.12.01
A Bakony déli részén található Úrkúti kőbánya a hazai mangánbányászat központja volt. Innen nyerték ki az üledékes eredetű mangánércet, ami a földtörténeti középkorban, a tenger mélyén keletkezett. Mára - a mangán-készletek kimerülése miatt - a külszíni részen fölhagytak a bányászati tevékenységgel, az egykori bánya és környéke most fantasztikus földtani értékeket, sok millió éves földalatti őskarszt feltáró, bemutató természetvédelmi terület.
Vadálló-kövek (Dobogókő)
2012.01.23
A Vadálló-kövek (Dobogókő) a Visegrádi-hegységben található vulkanikus eredetű sziklák közkedvelt elnevezése.
Vasas-szakadék
2012.01.13
A Vasas-szakadék a Visegrádi-hegységben, Szentendre határában, a Cseresznye-hegy északi oldalán, nagyjából 310 méter tengerszint feletti magasságban található.
Vaskapu-szikla (Pilisszentkereszt)
2012.01.23
Ugye azt hinnénk, hogy ismerjük a környék hegyeit, meg a turista útvonalait. Hát persze, hogy nem vannak még meglepetések. Pilisszentkereszt közelében a Pilis lábainál egy igen érdekes helyet találunk.
A Vaskapu szurdokhoz és a Vaskapu sziklához jelzett turista út nem vezet, ám a látvány elragadó.
Vindornyaszőlős, Kovácsi-hegy Bazalt utca, Buruczky Ferenc Tanösvény
2011.04.21
Kitűnő túraútvonalat és csodálatos, egyedi látnivalót kínálnak a Vindornyaszőlős melletti, Kovácsi-hegy nyugati peremén az egy kilométer hosszú bazaltfolyosó 5-15 méter magas oszlopai, a barlangok és különböző üregek érdekes morfológiai képződményei. Megközelíthető Vindornyaszőlős felől, a nagy kőbányán keresztülhaladva. Az 1999 májusában megnyílt 6 kilométer hosszú természetvédelmi tanösvény érint minden fontos természeti értéket és bemutatja a térség növény- és állatvilágát.
Zselici homokkő szurdok (Kishajmás)
2012.08.28
Az Északi-Zselic keleti határához közeli Kishajmáson számos homokkő-kibúvás ismert, és jónéhány kisméretű barlang, inkább sziklafülke rejtőzik. Ezeknek különlegessége, hogy nem karsztosodó kőzetben alakultak ki, hanem a könnyebben málló kőzetrészek elaprózódása - vagy legalább részben emberi beavatkozás - révén. Igazi látványosság a homokkő-vízmosás, ahol a lazább rétegek lepusztulása után a csapadék- és szivárgó forrásvíz homokkő-padokon áttörve alakította ki a maga útját.