Természeti értékeink
Magyarország számos, nemzetközi szinten is ritkaságnak számító természeti értékkel rendelkezik: olyan élőhely-típusok, növény- és állatfajok sokasága található hazánkban, amelyek széles e világon sehol máshol nem lelhetők fel. Ezek mellett még számtalan országosan, vagy helyi szinten kiemelkedő és fontos természeti értékkel is találkozhatunk, ha nyitott szemmel járunk hazánkban.Fontosabb természeti értékek és nemzeti parkok közül mutatunk be most egy párat, tekintse meg az ország legjelentősebb természeti értékekeit és nemzeti parkjait.A védett természeti területek a jelzett turistautakon gyalogosan szabadon látogathatók. Egyes fajok élőhelyeinek megközelítését a természetvédelmi kezelő időszakosan korlátozhatja. |
Cikkek
A Bükk időszakos forrásai (Vöröskői forrás)
2012.01.02
A Bükk időszakos forrásai: a Vöröskői forrás egy ideiglenesen működő forrása a Bükk hegységnek. Az elolvadó téli hó hetekig tekereg a mészkő alapú Bükk belsejében lévő barlangrendszerben, majd a tavasz közepén, tipikusan február és április között tör a felszínre. A Vöröskő-forrás általában április végére kiapad, és az év további szakaszában teljesen kiszárad, június végétől már egyáltalán nem ad vizet.
Bakonynána, Gaja-patak, Római fürdő (szurdok)
2011.08.27
Bakonynána, Gaja-patak, Római fürdő (szurdok) közel 2 km hosszú, mély és meredek falú szurdokvölgy, vízeséssel. A leszakadó magas mészkőfalak között a Római-fürdőként ismert vízesésben ömlik alá a víz. A szurdok látványossága mellett geológiai érdekességként a völgyoldalban nyíló Savanyú Jóska-barlang, a patakszinten kezdődő szűk forrásbarlang és egy pusztuló mésztufa képződmény figyelhető meg.
Bakonyoszlop, Ördög-árok
2011.08.27
Az Ördög-árok fenséges szurdokának kialakulásához a víz mélyítő-romboló hatása, barlangjáratainak beszakadása is hozzájárult. A völgyoldal szikláiban, ereszeiben csaknem 50 kisebb-nagyobb fülke, barlang, hasadék bújik meg, a szurdok alját hatalmas, mohás szikladarabok borítják.
Béri andezit kőömlés és kőtár
2017.03.04
Nógrád megye egyik legértékesebb geológiai értéke Bér község mellett emelkedő vulkanikus eredetű andezit oszlopokból felépülő 402 m magas Nagy-hegy. A béri andezitcsúszda geológiai tanösvény a Bérről induló zöld kereszt és a zöld jelzés kereszteződésétől indul.
Biatorbágy, Nyakas-kő
2011.08.25
Biatorbágy, Nyakas-kő geológiai érték kimagasló tájképi értékkel. A Pannon-tenger által formált sziklaalakzatok nemcsak a kistáj, hanem a tágabb régió leglátványosabb természeti szépségei közé tartoznak. Kiemelkedô a kilátás- és rálátásponti jelentôsége, szép panoráma nyílik innen a Biai-tóra és Etyek felé.
Boszorkánykő, és Salgó vára
2012.01.05
Salgó várától déli irányba haladva, néhány perces sétával érhetjük el Boszorkánykő (Kis-Salgó) szikláit. A Boszorkánykő körül kialakított geológiai tanösvény egy kisebb hasadékvulkán igen változatos kőzeteit mutatja be.
Burok-völgy, Isztimér
2011.12.25
A Burok-völgy Magyarország egy igen érdekes, ritka természeti jelenségeket mutató természetvédelmi területe. Környezetétől eltérő klímája, viszonylagos elszigeteltsége, botanikai és zoológiai érdekességek kincsestárává teszik.
Damasa szakadék
2012.02.21
A Bükk hegységben, a Lázbérci Tájvédelmi Körzetben, Uppony és Bánhorváti közelében található egy különleges hangulatú, lejtőcsuszamlás hatására kialakult természeti képződmény, a fokozottan védett Damasa-szakadék.
Darvas-tó, Bauxitlencse (Nyirád)
2012.03.10
A Darvas-tó Bauxitlencse (Nyirád) - a Déli-Bakony északi előterében, a Tapolcai-medence és a Bakonyalja között elterülő - nyirádi bauxitterülethez tartozik. A lefejtett lencsében jól láthatóak a földtörténeti korok geológiai változásai, elsősorban az eocén kori események, a karsztos víznyelők és a különféle dolomitformák.
Dera-szurdok, Pilisszentkereszt
2012.01.23
A Pilis hegység és egyik ékessége, a Dera-szurdok a Duna-Ipoly Nemzeti Park 60 314 hektáros területén fekszik. A Pilis-Visegrádi hegység a nemzeti park fokozottan védett területének számít és így kizárólag a turistaútvonalakat használva járhatjuk be.