Nemti - Morgó gödör, Sárkányszikla, Kőleány
A Nemti erdő érintetlen tájai nagyszerű lehetőséget nyújtanak a gyalogtúrázóknak, természetbarátoknak. Leglátványosabb érdekesség a falutól félórányi járásra található Morgó gödör, Sárkányszikla, Kőleány.
Nemti szép fekvésű hegyvidéki falu a Mátra kelet-nyugati irányú hegyvonulatában, Nógrád megye keleti szélén a Zagyva völgyében fekszik, Salgótarjántól 22 km-re.
A falut szinte körülölelik a hegyek, védelmet nyújtva az időjárás viszontagságai ellen. Keleten a Halom, a falu túloldalán a Rézoldal magasodik a település fölé.
Középen egy kisebb dombon a Lukács hegyen áll a templom, itt alakult ki Nemti ősi falumagja. Ebből fejlődött ki a mai mintegy három km hosszú falu.
A falun végighúzódó műút helyén valamikor a régmúltban hadiút lehetett. Ezen özönlött át a népvándorlás az Alföld felé. Járhattak itt szláv törzsek, hunok, avarok.
A falu 1413-ban Zsigmond király adományaként került a Derencsényi család birtokába. 1548-ban, a török világ kezdete előtt néhány évvel Karthaly Zsigmond volt a földesura. A XVI. század közepétől itt is török hódoltság következett: az 1579-es adóívek „Németin” néven említették a községet. Nemti 1633-ban a váci nahije falvai közé tartozott. A faluban fennmaradt néhány múlt századi, jellegzetes, népi lakóház is. A feltehetően XVI. századi, egyhajós, zsindellyel fedett templomot 1928-ban lebontották és újat építettek helyette.
Nemtiben az ipari fellendülés 1876-69 táján indult meg, amikor a község határában megnyílt az első bánya József-akna néven. A József és Pál akna után megnyitották a Gábor, Ravaszlyuk, Ilona és Lina bányákat is. A szénszállítások és a termelés érdekében 1891-ben megépült a Mátranovák-Kisterenye-Kálkápolna vasútvonal.
A falu erdejében 1934-ben nyitották meg a kerámia gyártáshoz szükséges agyag- és homokbányát. Az összetúrt és gyorsan lefejtett mezők után egyre több bányát zártak be, majd a szomszédos Dorogházán nyitották meg a Ménkesi szénbányát és a dolgozókat is ide helyezték át. Ennek bezárásával a rendszerváltozás után megszűnt a salgótarjáni medence összes bányája.
Nemti a palóc területhez tartozó település. A palóc név az orosz, lengyel palovec (jelentése: ’kun’) szó átvétele, valószínűleg a kunok 13. századi tömeges beköltözése előtt kis csoportokban, a magyarság között megtelepült kun népcsoport (úzok, más néven fekete kunok) megjelölésére szolgált. Egy legenda szerint a falu neve is egy úz lánytól származik. A településen nagy hagyománya van a palóc népviseletnek. A hagyományőrző csoport tagjai őrzik a díszes nemti viseletet és az egyéb tárgyi eszközöket.
Természeti értékei:
Nemti az észak-mátrai települések kapuja, innen ágazik az út Mátramindszent, Szuha és Dorogháza felé, a Mátra északi oldalán. A csodálatos erdei környezeben található, tiszta levegőjű település kedvelt pihenőhely. Számos erdei ösvény és kerékpárút vezeti a látogatót madarakban és állatokban gazdag, érdekes területekre, évszázados erdőkbe (Cserepes) és virágos rétekre.
A falu körül különösen gazdag választéka található a madárvilágnak, a gólyáktól a kékcinegékig és csalogányokig, a gyurgyalagoktól a ragadozó madarakig. Bőven vannak szarvasok, vaddisznók, muflonok és rókák az erdőkben. A folyóvölgy mocsarai békáknak, szalamandráknak és teknősöknek adnak otthont.
A falu mögött az erdővel borított hegyek sok geológiai érdekességet rejtenek: vad vízmosásokat és megkapó sziklaalakzatokat, amilyen például a legendás "Lánykő-szikla".
A táj átmenetet képez a Mátra miocénkori rétegvulkáni területe, valamint az Észak-nógrádi bazaltvulkáni táj között. A falu mögötti dombsorozat geomorfológiai eredete a Mátrához köthető, azonban itt, a vulkáni peremterületen a vékonyabb lávatakaró már lepusztult. A vulkánosság emlékét a helyenként vastag rétegekben a sekélyvizű lagúnába lerakódott, a lávaömlést megelőző riolittufa-szórás és a robbanásos kitörések során kiszórt vulkáni bombák jelzik.
A felszínen tengeri és édesvízi homok és agyagüledékek találhatók, helyenként parti hullámtöréses zónára jellemző breccsával, illetve kagylótörmelékes, cementált "pétervásárai" homokkővel. Az üledékek alatt agyagpala, mélyebben barnakőszén telepek találhatók, melyek a mélyebb szurdokvölgyekben a felszínre kerülnek.
A Mátrától jelenleg a Zagyva holocén öntéstalajjal feltöltött töréses völgye választja el, mely az Alföld süllyedése során keletkezett és melynek következtében a Mátra fő tömbje déli irányban megdőlt.
Ény.- felé a középkori üledékéket egyre vastagabb rétegekben jégkorszaki lösz borítja. Jellemzőek a jégkorszakot lezáró olvadás során bevágódott mély szurdokvölgyek.
Túralehetőségek:
A nemti erdő érintetlen tájai nagyszerű lehetőséget nyújtanak a gyalogtúrázóknak, természetbarátoknak. Leglátványosabb érdekesség a falutól félórányi járásra található Leánykő.
Különleges növényeket,és több száz éves tölgyfákat figyelhet meg séta közben.
Csak egy negyed órás út végigsétálni Morgó gödör félelmetes, homokkőhasadékán, ami 15 - 20 méter mélység mellett időnként fél méterre szűkül össze.
Ha a Sárkánysziklához ellátogat nagyszerű kilátás nyílik a településre, és a Zagyva-folyóra.
A környék kíváló lehetőséget nyújt a kerékpáros túrázók számára is. Rengeteg aszfaltos utat és erdei ösvényt fedezhet fel a Mátrában. Könnyen elérhető a kazári riolittufa, a Parádfürdő melletti Ilona völgyi vízesés (Sándorrét), de kerékpárjával elzarándokolhat a 15 km-re található Szentkútra is.
Megközelítése:
A faluból a sáv jelzésén kell elindulni, melyről hamarosan jobbra le kell térni a völgybe. A homokkő szurdok lépésről-lépésre egyre jobban mélyül, helyenként az 1 métert sem éri el a szélessége. A szurdok végén, vele majdnem párhuzamos kocsiúton folytatható tovább az út, amin 560 m-t megtéve balról becsatlakozik a zöld jelzés, amiről a szurdok miatt tértünk el. Hamarosan kiágazott a
jelzés, azon indulhatunk tovább fel a csúcs felé. A csúcs jelzés nem is a csúcsra megy, hanem balra eltér attól, és kicsit lefelé a Leány-kőhöz vezet.
forrás: www.nemti.net
Geocaching adatok Kőleány (GCNemt) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
I just had this happen to my chocolate lab as well, but he fortunately had just gotten outside <a href=http://cialisshop.best>cialis 5mg best price</a> This is my first month with femara 2
2760 Nagykáta
(Orosz Attila, 2021.03.15 20:54)A morgó gödör alsó bejárata a Fenyves utca 14-es számú házzal szemben keresendő.
mgyorgy@gmail.com
(M.György, 2019.07.21 02:41)
Számunkra nagy csalódás volt, hogy nem találtuk meg a Morgógödör bejáratát. De mások se, akik még ott voltak rajtunk kívül.
Érdeklődésünkre egy helybéli elmondta, hogy a Morgógödör magánterületen fekszik, a tulajdonos pedig nem szeretné, hogy a látogatók összeszemeteljék a birtokát. Évekkel ezelőtt ki volt táblázva az út a hasadékig, de ezt is leszedette. Most semmi nem jelzi a helyet, de még odavezető út sincs, mert hatalmas gaz és ember magasságú csalános van mindenütt, ami gyakorlatilag áthatolhatatlan.
Én nem értem, hogy egy ilyen természeti kincset hogyan lehet így elhanyagolni és kisajátítani és hogy az önkormányzatnak miért nem hiányzik az az iparűzési adó bevétel, amit a turisták és látogatók hagynának a helyi éttermekben és fogadókban, ha rendesen kiaknáznák a környékben rejlő adottságokat. Mert így most gyalázatos állapotok uralkodnak ott és egyáltalán nem érte meg odamenni.
Re: mgyorgy@gmail.com
(Soós Gyula, 2020.04.11 10:34)A helybéli tulajdonos "földbirtokos, levitézlett proli kisisten" egy IQ mentes idióta. Sajnos a helyi felesketett önkormányzat tagjai is hasonló kaliberű "emberek". Csak pusztítani, tékozolni, ígérni és harácsolni tudnak. Restellem magam a helyi lakosok nevében is, hogy képtelenség bármit is tenni ezen áldatlan állapot megszüntetésére.
mbertics@gmail.com
(Mikolai, 2016.02.05 15:28)A Sárkánysziklát mi sem találtuk meg. Mi több, megkérdeztünk egy helybéli férfit, és ő sem tudta elmondani hol van. Nem is hallott róla. A Kőleányhoz vezető útvonal jelzése elfogadható. Bár van könnyebb út is (a magasles után, a gerincen végig, fölfelé) a megközelítéséhez. A Morgó-gödör, vagy árok (ki, hogyan nevezi) már járhatatlan. Benőtték a bokrok... Mintha nem lenne gazdája annak a látványosságnak. Pedig nagyon szép minden évszakban.
Re: mbertics@gmail.com
(Gacsó Zoltánné, 2020.03.18 00:26)
Tavaly jártunk ott.
A Morgógödör bejárata csak csalánon és gazon átgázolva közelíthető meg, miután hosszas keresgélés után rákeltünk, igazán szép latvány volt!
tothxverona@gmail.com
(T.Verona, 2020.03.02 22:02)
2020.03.01-én kerestük fel a homokkő alakzatokat. A Morgó gödör szerintünk csak kora tavasszal járható. Az elszáradt növény maradványokból úgy tűnik máskor nyakig érő csalán, süntök és szeder indák nehezítik a sétát. Esős időben pedig a gödörből kimászás is nehéz. Egyébként tetszett.
3332 Sirok
(Inczédy György, 2019.04.23 20:50)Amilyen csoda a Morgógödör,annyira elhanyagolt a környéke!Hogy a zöld jelzésről hol kell letérni,azt semmi sem jelzi./a falu végén az illegális szemétlerakónál/Sehol egy ismertető tábla,hogy hogyan miként keletkezett,stb.Az is érthetetlen,hogy lehetett az erdőt közvetlenül a gödör környezetében levágni?Igy tele van a gödör hordalékkal,a termelésből ottmaradt ágakkal,ill.a felnövő ujulattal.
sárkány
(izsolt, 2017.05.03 10:32)
Ha a Sárkányszikla a 4. és 5. képen látható dolog, akkor az innen induló úton lehet odajutni: N48 00.321 E19 54.376 (Nemti, Áfész nevezetű buszmegállótól 350 m Báronyterenye felé, ott jobbra)
Kocsit egy jó nagy placcon le lehet parkolni és pár perces könnyű sétával elérhető
rozika.thander@citromail.hu.
(Szabóné Bak Rozála, 2015.02.23 15:55)
Szeretném tudni, hogy a sárkányszikla hol található mert azt nem találtam meg
A kőleány szikla és a morgógödör gyönyürű de lehetne egy kicsit bővebb tájékoztató, mert nagyon kevés a turistajelzés. és nagyon szeretnénk bebarangolni a környéket.Előre is köszönöm ha kapok egy kis segitséget.
bangkok pharmacy cialis
(VeirmLede, 2023.03.11 23:35)