Teve-szikla (Pilisborosjenő)
A Pilisborosjenőtől nem messze található Teve-szikla számtalan természetbarátnak okozott már önfeledt perceket. Ez a természeti csoda elsősorban teve formájú sziklájának köszönheti a nagy népszerűségét.
Pilisborosjenő környéke már önmagában is igen kellemes kirándulóhely. A Teve szikla közeléből kiváló kilátás nyílik a környező hegyekre. A Nagy-Kevély-hegy már önmagában is magasztos látványt képes nyújtani. A falu közelében lévő Teve-szikla bizonyos oldalról tekintve hasonlít arra az állatra, amiről a nevét kapta. Az örökmozgó gyerekeknek (és felnőtteknek) jó hír, hogy könnyedén meg is lehet mászni. Így felülről is megcsodálhatjuk a környéket. A Teve-szikla közelében található bányafalon kiválóan tanulmányozhatóak a különböző történelmi korszakok nyomai. Egy kis képzelőerővel szinte a szemed előtt elevenedik meg mindaz, amit túléltek ezek a mesebeli szirtek.
A szikláról:
A Teve-szikla Pilisborosjenőtől északnyugatra, a Kis- és Nagy-Kevély lábánál található, megközelíthető gyalogosan Pilisborosjenőről az Országos Kéktúra jelzését követve, illetve személyautóval földúton, Pilisborosjenőt északnyugat felé elhagyva.
A földtörténet triász korszakában, kb. 220 millió évvel ezelőtt keletkezett a Teve-sziklát alkotó fődolomit.
Ennek a karbonátos kőzegnek az anyaga az árapály övben ülepedett le, sekély tengerrel borított, tenger alatti hátságokon.
Kb. 25-37 millió éve, a földtörténet oligocén időszakában a dolomitot kovás, forróvizes oldatok járták át, amitől keménysége és ellenállóképessége megnőtt. Napjainkra az ellenállóbb, kovásodott részek kipreparálódtak, és érdekes formájú sziklaalakzatokként meredeznek a magasba, míg a könnyen aprózódó, porló dolomitot a jelenkori erózió is erősen pusztítja.
A Teve-szikla melletti, egykori bánya falán jól láthatók és tanulmányozhatók a különböző földtörténeti korokban egymásra telepedett kőzetrétegek.
Geocaching adatok Ezredik geoláda (GC1000) |
Nagyobb térképért klikk a képre!