Százhalombatta, Matrica Múzeum, Régészeti Park
Százhalombatta város területén az I-IV. században virágzó római kori település, Matrica (ejtsd: mátrika) nevét viseli a „Matrica" Múzeum.
A középkorban itt volt Báté falu, melynek Árpád-kori templomát a közelmúlt ásatásai hozták napvilágra.
A múzeum 1986-ban jött létre. Gyűjteménye elsősorban régészeti jellegű. Az 1968 előtt föltárt leleteket számos múzeumból kellett összeszedniük. Az 1989 óta folyó bronzkori földvárásatás jelentősen gyarapította az őskori gyűjteményt. Itt őrzik a MATRICA - a város római elődjének nevét tartalmazó - feliratos római oltárkövet, a női szimbólumokkal díszített bronzkori urnát, egy vaskorból származó zablát, egy kelta fejet stb. Elnyerték az Év Múzeuma 1997 címet.
Állandó kiállítása: Százhalombatta története az őskortól napjainkig. Ebben a fent említett tárgyak is láthatók. Az országosan egyedülálló Régészeti Parkot is a múzeum működteti.
A Régészeti Park területén eredeti helyükön állnak a 2700 évvel ezelőtt, a korai vaskorban emelt halomsírok. Ezek egyikét, fagerendás sírkamráját - Magyarországon egyedülálló módon - belülről és közelebbről is megismerhetik a látogatók, többnyelvű multimédia program segítségével.
A 20 perces program a korabeli temetkezési módokat, Százhalombatta vaskori emlékeit mutatja be.
A halmok közötti térségre a bronzkori és vaskori hétköznapokat idéző kemencék, lakóházak és melléképületek hiteles másolatai, rekonstrukciói épültek.
A bronzkori falut 3 nagyméretű, faoszlopos, tapasztott sövényfalú lakóház és egy kemencés melléképület alkotja. A házakat a Krisztus előtti 2800-1400 közötti időszakból fennmaradt régészeti emlékek nyomán tervezték és építették. Az ősi módon épült házakban a bennük talált, kézzel formált agyagedények másolatai, valamint gabonatároló edény, bronzkori öltözetű házaspár látható. Kis kiállítás mutatja be a folyamatban lévő, ősi növényekkel történő fonalfestési kísérlet eddigi eredményeit.
A külön egységet alkotó vaskori falu épületeit a Krisztus előtti 5 - 1. század közötti időszakból ismert régészeti adatok alapján tervezték és építették. A vaskori falu főbb látnivalói: szövőház, tömör agyagfalú lakóház, kemencés lakóház, féltetős melléképület. A látogató a vaskori építési módokon túl, a korai kelta fonás, szövés, edénykészítés világába kaphat bepillantást.
Külön épület szolgál az őskori anyagféleségek (agyag, kő, bőr, bronz), alkalmazott technikák, jellegzetes szerszámformák bemutatására.
A pénztárban az európai kísérleti régészet helyszínei villannak fel egy 8 nyelven is megtekinthető kis filmben. Ugyanitt filmek, kiadványok, képeslapok, igényes emléktárgyak és műtárgymásolatok is kaphatók A bronzkori faluban a leletek alapján rekonstruált kisebb méretű tornácos ház, egy lakóház a bentlakókkal, egy csónak alakú ház és gazdasági épületek láthatók.
forrás: www.matricamuzeum.hu
Nagyobb térképért klikk a képre!