Tiszaalpár, Árpád-kori falu rekonstrukció
A Tiszaalpáron a Millennium alkalmából felépített Árpád-kori falurekonstrukció a környéken folyó ásatások során előkerült településszerkezetet jeleníti meg. Az eredetihez képest kissé zsúfolt formában, hiszen a valóságban egy falu 4-6 hektáron terült el. A felépített falurészlet két gazdasági egységet alkot, ahol a mindennapi élet, illetve az állattartás építményei láthatók.
A félig földbe mélyített nád vagy földfedésű veremház - mely Árpád-kori népi építészetünk leggyakoribb típusa - a XX. század elején, sőt még később is megtalálható volt falvainkban.
A házak berendezése igen egyszerű, így minden lakóházban volt kemence, ülőgödör, és feltehetően polcok is. A mindennapi élet tartozéka még a házakon kívül épített, úgynevezett külső kemence. Ezeket miként a veremházakat szintén a földbe mélyítették. A külső kemencéket főleg sütésre használták, de alkalmazták szárításra és aszalásra is.
Az állattartás emlékei a különböző méretű és formájú vesszőfonatos karámok. Ezek többnyire kör vagy nyégyszög alakuak voltak. A falvak vízellátását kutak biztosították, bár falvaink többsége víz mellé települt. A skanzenben egy fonott vesszőbéléses kút is látható.
A gabona tárolására különböző nagyságú és alakú földbe ásott vermeket használtak. Amikor a tárolóvermek tönkrementek hulladékgödörként szolgáltak. A rekonstuált település házai és azok berendezése, valamint a ház körüli élet eszközei a korabeli hétköznapokat tárják a látogatók elé.
Információ, kérhető: 6060 Tiszaalpár, Szent István u. 1.
Csoportok bejelentkezése: Tiszaalpár Polgármesteri Hivatal Tel.: 76/424-133
Nyitva tartás: május 1-október 31. kedd-vasárnap 10-17 óráig.
forrás: www.knp.nemzetipark.gov.hu
Geocaching adatok Tiszaalpár, Várdomb (GCAlVa) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Én Alpáron születtem 1950-ben. 5 éves koromban szüleimmel elköltöztünk a faluból és én minden nyaramat Alpáron és Lakiteleken töltöttem. Boldogan emlékszem vissza azokra az időkre, a gyerekkoromra. A "nagy dombon" a katolikus templomban lettem megkeresztelve. Most már így 70 éves korom felett van lehetőségem a szülő falumról olvasni és tájékozódni, hogy micsoda értékek között éltem, játszottam. Rokonok már elhaltak, régen mindig csak a temetőbe jártunk de most elhatároztam ha még lesz rá lehetőségem feltétlen felkeresem a Skanzent, a Vár-dombot,az Alpári rétet.... Hálásan köszönöm az írásokat, a sok képet amit láthatta a szülő falumról most már Tiszaalpárról. Üdvözlettel.
kiricsibe@gmail.com
(Kiriné Piroska Magdolna Mária , 2020.11.19 15:40)