Forrástúra a Vörös-kőig, Leányfalu
A Leányfalu felett magasló Vörös-kő (521 m) kétségtelenül a legszebb panorámájú, ráadásul könnyen megközelíthető hegycsúcs Szentendre és Visegrád között.
Ha a pócsmegyeri révvel szemben elindulunk a piros sáv jelzésen (Gyulai Pál utca), akkor körülbelül 5 kilométer után érjük el a csúcsot.
(Ezt a rövid szakaszt csak a bátraknak ajánljuk)
Az út elvezet Gyulai Pál emlékműve mellett, érinti a Vörös Meteor-forrást, nagyon kis kitérővel a Rekettyés-forrást, Csaba-kutat.
A Vörös-kőtől egy kis kitérővel a Hétvályús-forrását.
Útvonal: Leányfalu – Vörös Meteor-forrás – Rekettyés-forrás – Vörös-kő – Hétvályús-forrás – Német-széna – Álló-rét – Csaba-kút – Leányfalu
A túra hossza: 12 km
Időtartam: 3,5 óra
Szintkülönbség: 480 m
A túra jellege: A Vörös-kő csúcsára vezető szakasz meglehetősen meredek, de ettől eltekintve könnyű erdei kirándulás.
Kiindulópont: Leányfalu központja, parkolni a 11-es főút mellett lehet, ill. a termálfürdő parkolójában, esetleg az út melletti MOL kútnál. Autóbusszal a 880-as Volánbusz Budapest – Esztergom járatával, Leányfalu, pócsmegyeri rév megállónál szálljunk le. A járat Újpest, Városkaputól indul.
A túra leírása
Leányfalun a termálfürdővel szemben, a 11-es főút túloldalán nyíló Gyulai Pál utcán kezdjük meg túránkat a piros
jelzésen.
A hangulatos, macskaköves utcácska egyre feljebb halad a rendezett házak között, majd pár perc alatt beérünk az erdőbe, és a Nemzeti Park tábláját elhagyva enyhe emelkedőn 20 perc alatt a piros jelzést követve egy pihenőhely mellett elérjük a Vörös Meteor-forrást.
Pár méterre kiérünk egy erdészeti útra egy nagy tarvágás mellett, ahol útjelző táblával ellátott kereszteződést találunk.
Innen érdemes egy kis kitérőt tenni a romantikus környezetben fekvő Rekettyés-forráshoz, amelyet a piros kör jelzésű úton 5 perc alatt érünk el.
Útközben érintjük az időszakos, de többnyire száraz Rekettyés-tavat.
A kereszteződéstől, ahol a piros
és a piros kereszt
jelzés találkozik, mi a jobbra felfelé tartó pirosat
választjuk továbbra is, és megkezdjük kapaszkodásunkat az egyre meredekebbé váló ösvényen a Vörös-kő csúcsa felé. Szerencsére a legmeredekebb részeken szerpentinezve halad az út, de így is alaposan leizzaszt a csúcstámadás.
A Vörös-kő (521 m) tetejéről káprázatos kilátás tárul elénk, lábunk alatt az egész Szentendrei-sziget, messzebb a Naszály magányos, megsebzett tömbje, Vác városa, mögötte a Cserhát vonulatai.
A csúcson az egykori Felszabadulási emlékmű lecsupaszított torzója, se felirat, se vörös csillag, viszont nagyon jókat lehet üldögélni rajta élvezve a panorámát.
Folytatjuk utunkat a piros
jelzésen, elhaladunk egy hatalmas, sok személyes esőbeálló házikó mellett, majd találkozunk a sárga
jelzéssel. A piros
és sárga
jelzésű út kezdetben lejt, aztán egyre jobban kezd emelkedni, majd 20 perc gyaloglás után egy igencsak kopott útjelző táblánál, a Kis-Bükk-tető (548 m) közelében balra fordulunk a zöld
jelzésű turistaútra.
Az út határozottan lejtőssé válik, rövidesen keresztezünk egy erdészeti utat, majd széles, kényelmes földutunk két kerítés között vág át egy hatalmas tarvágáson a Német-széna nevű nagy rétig. Nem messze balról utunkba torkollik a Vörös-kő felől érkező sárga jelzés, majd tíz perc sétával a Nagy-Berseg (549 m) és a Nagy-Nyerges-hegy (558 m) közti nyereg tisztására, az Álló-rétre érünk.
Az Álló-réten öt irányba is mutatnak a felújított jelzőtáblák, mi a piros kereszt jelzésen haladunk tovább, érintve a Csaba-kutat. 500m séta után érünk vissza a Vörös Meteor-forráshoz. Egy kis pihenő után induljunk el a piros sáv jelzésén vissza Leányfalura, elérve a Gyulai Pál utcát sétáljunk vissza a kiindulási ponthoz.
Egy rövidebb úton is vissza lehet jutni az Álló-rétig.
A Vörös-kői pihenőtől balra induljunk el a sárga sáv jelzésén keleti irányba. 1km-er gyaloglás után érjük el a zöld sáv jelzését, ezen balra fordulva folytathatjuk az utunkat a Álló-rétig. Így a túra hossza 9,8 km.
Egy kis kitérő a bátraknak!
A csúcson a Vörös-kői oszloptól induljunk el a piros sáv jelzésen, elhaladunk egy hatalmas, sok személyes esőbeálló házikó mellett, majd találkozunk a sárga jelzéssel.
Egy rövid ideig kövessük a jelzéseket, majd jobbra egy keskeny erdei csapást látunk a sárga kör jelzést ezen haladva érjük el a Hétvályús-forrást.
Ez a szakasz igen meredek, a távolság 500m a piros sáv jelzésétől, viszont a szint ezen a rövid szakaszon 493-ről 325m-re süllyed.
Az út nem könnyű, csak bátraknak, és jó erőben lévőknek ajánljuk.
Geocaching adatok Gyulai Pál Leányfalvája (GCLfal) |
A Vörös Meteor-forrás (GCMEMO) |
A Rekettyés-forrás, és tó (GCMEFO) |
Pilis, Visegrádi-hg. források - Csaba-kút (GCPV07) |
Vörös-kő (GCVORO) |
Hétvályus-forrás (GCHET) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Én 2022. novemberben és 2 nappal ezelőtt jártam a Vörös-kőnél. Novemberben Visegrádról érkezve a piros úton mentem lefelé, most pedig Lászlótól direkt a sárgán mentem lefelé. Mindkét esetben nagyon rosszul jártam. Novemberben az időjárás-jelentést megcsúfolva leszállt egy irgalmatlan köd a Vörös-kőnél, már sötétedés előtt sem láttam semmit, a piroson lefelé rossz terepviszonyokon lassan haladtam, rátelepedett a hegyre a sötétség. A mostoha helyzet miatt vártam, hogy mikor mehetek újra. Egészen eddig rendkívül szokatlan ködös őszi-téli időnk volt és sehová nem tudtam menni. Most Lászlótól du. 2 óra körül indulva normális tempóval nagyon gyorsan felérkeztem, a jelzett 2 órás időt szépen megdöntöttem. Igazából egészen idáig unalmas is volt, csak a Vörös-kő kilátópontja adta meg a jó élményt. A novemberi rossz élmény miatt direkt a sárga és a zöld utat választottam lefelé, de még sokkal rosszabbul jártam. Amilyen gyorsan felértem, itt megint bajba kerültem és megmagyarázhatatlan események történtek velem. Gyorsabban szállt az idő, térkép folyamatosan 1 pontra jelzett engem, mentem-mentem-mentem, nem tértem le, mégsem jutottam le, a jelzett 1 órából 3 óra lett, hosszabb lett az utam addigi kétharmadánál is, újra besötétedett, és legnagyobb problémaként a sötétben rettentően sok sárosodással kellett szembenéznem. Egészen eddig sehol nem volt ennyi sár. Nem tudom megmagyarázni, hogy mi történik Leányfalunál lefelé... Mindkét út halálút volt számomra úgy, hogy 10 éves gyakorlattal rendelkezek és sziklákra ugrálok. De biztos, hogy én még egyszer nem szívesen mennék arra. Ha valakinek muszáj arra lemennie, készüljön előre sokkal korábbi időponttal. Én lehetetlennek tartom vagy talán csak engem raboltak el idegenek. :-)
Leányfalun lehetetlen küldetés
(Zsolti-kun, 2023.02.20 10:29)