Kazár. Riolittufa
Egyedülálló geológiai képződmény figyelhető meg Kazár közelében: a riolittufa földfelszíni megjelenése.
Európában ezen kívül csak Törökországban, Kappadókiában tartanak számon hasonlót és a világon is alig több mint hat helyen. A riolittufa egy hektárnyi területen látható, felszíne növényzet nélküli, mélyen barázdált. A miocén vulkánosság során, feltehetően mintegy 20 millió évvel ezelőtt, a Mátra vulkáni kitöréseinek nyomán keletkezett. A fehér, könnyen málló talajfelszínt a víz eróziós munkája formálta, benne bonyolultan ágazó árkokat szabdalt, közöttük kúpokat, gerinceket hagyva.
A bakancsos turisták nagy örömére már elkészült az ide vezető útvonal, és táblák igazítják útba, információs térképek tájékoztatják az érdeklődőket. A Kazárról kivezető földút baloldalán egy érdekes földtani szelvény is látható, amely az ottnangi emelet felső részének, a kárpáti emelet bázisképződményeinek tanulmányozására alkalmas. A rétegekben szívkagyló és kecskeköröm-maradványokra bukkantak. Mindkét védett terület Mátraszele irányából is megközelíthető, de onnan már meredekebb az út.
Megközelítése:
A két út közül az egyik Kazár falu keleti részéből indul, a főútról végig a
jelzésen halad (oda-vissza összesen 4,2 km).
A faluból, a főútról letérünk egy keskeny, de aszfaltozott utcára, melyen 390 métert autózunk a fordulóig, ahol kényelmesen parkolhatunk is.
Innen indul a piros kereszttel jelzett földút, kitűnően kitáblázva a riolittufához vezető letérőket. Két kisebb emelkedőt leküzdve felérünk a gerincre, ahol egy földút fog csatlakozni a mi utunkba.
A másik a falu nyugati részéből indul az elején , majd
jelzésen halad tovább (oda-vissza összesen 7,8 km).
Végig követni kell a turistajelzéseket, illetve az irányító táblákat.
Az úton, majd később az ösvényen haladva, kényelmesen végig lehet sétálni, egészen a riolittufa felső peremén.
Geocaching adatok http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=277 |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
2021.június elején kirándultunk Kazárra, a Béke utcát folytató földúton indultunk el, (a túrista jelzés jól látható) csodálatos tájat bebarangolva értünk el a képződményhez, lefelé a falu elejéhez vezető utat választottuk, szebb volt a felfelé vezető út.
Szeged,Szentháromság 75./A/C fszt. 1
(Deme Antal, 2020.09.25 11:18)
üdvözlöm.
Kérdezném,hogy a tufa-taxi jár-e október 26-30 között és hogyan kell kérni.
Köszönöm
Viszlát
Deme
edith.magyar@freemail.hu
(Edit, 2016.08.22 12:54)A hétvégén jártunk arra, sajnos a turista jelek nincsenek meg, a falu széléről a fordulótól indultunk és ha nem lett volna nálunk egy magán útbaigazítás ( amit a salgóbányai geoházban kaptunk ) akkor soha nem találtunk volna oda. Fa nyilak letörve elkorhadva , néhol a piros+ megvolt de a piros - nem láttuk sehol és a tufa aljához már nem is találtunk oda, pedig fentről láttuk a tájékoztató táblát de az oda vezető utat már nem találtuk. Elnyelte a nádas. Amúgy nagyon szép és különleges természeti képződmény. Még így is nagyon örülünk , hogy ráakadtunk. Köszönet a fent említett geoház lelkes dolgozójának.
edmond@lexikon.co.hu
(Edmond, 2014.04.20 14:57)Kappadókia Törökország ázsiai részén található.
Budapest, Ernő u. 32
(Balla-Dombos Erika , 2021.06.06 20:20)