Lillafüred - Lencsés-forrás - Hárs-kút - Közép-Garadna túra
Lillafüredről indulva egy erdei sétát teszünk, érintve két forrást, és hamisítatlan bükkerdőben sétálhatunk. A túra 2-3 órát vesz igénybe.
Lillafüredről a Hámori-tó mellett indulunk nyugat felé. A Hámori-tó a Garadna völgyében, a Szinva patak mésztufagátjának duzzasztó hatása miatt keletkezett. Először 1319-ben említik, egy pálos kolostorral kapcsolatos oklevélben Feltó-halastóként. A jelenlegi méretű tavat 1810-ben hozta létre a kohászat állandó vízellátása érdekében Fazola Frigyes – a vasmű víztározójának gátja nagyobb esőzések hatására időnként átszakadt.
A gyár vízgazdálkodásában a tó igen fontos szerepet játszott: vízállását naponta mérték, a zsilipek nyitását gondosan följegyezték. A tó másfél kilométer hosszú, helyenként meglehetősen mély. A tavon nyáron csónakázásra és vízibiciklizésre van lehetőség. Partján a Neptun Búvárklub épülete található. A tó egyik partján Bánkútra vezető autóút, a másikon festői sétány található. A völgyzáró gáttól nem messze, a völgy jobb oldalában fakad az Eszperantó-forrás vize, ami az erdei vasút alatti átereszen átfolyva jut a tóba.
A tó bal oldalán kialakított árnyas sétányon haladunk, felettünk a kisvonat sínei kanyarognak. Elhaladunk a híres Görbe-híd alatt, majd a tó végénél átkelünk a tavat tápláló Garadna-patakon, és egy lépcsőn érjük el az Ómassai műútat.
A műúton átkelve a zöld jelzés fokozatosan felkapaszkodik a meredek hegyoldalba. Induljunk el lassan, és ne ijedjünk meg a kezdeti emelkedőtől. Többször keresztezzük a gerincre vezető erdészeti utat, de mi maradjunk a zöld jelzéssel ellátott ösvényen. A Lencsés-forrás előtt egy dús növényzetű tisztásra érkezünk, ahol pihenőpadok, szalonnasütő helyek fogadnak. Itt megpihenhetünk, túl vagyunk az út nehezén.
A pihenő után pár métert még haladunk a patak melletti ösvényen, majd jobb oldalon megpillantjuk a Lencsés-forrást. Igyunk nyugodtan hűs vizéből.
A forrás után figyeljünk jól, mert több útelágazás következik. Jobbra egy irtás következik, majd nem sokkal utána keresztezi utunkat a piros jelzés. Itt balra kell fordulnunk, és a piros
jelzésen folytatjuk utunkat tovább nyugat felé.
A piros jelzésen hosszan haladunk. Itt már nem emelkedik az út, kényelmesen sétálhatunk. Séta közben lélegezzünk jó nagyokat a tiszta levegőből, hallgassuk a madarak énekét, és gyönyörködjünk a természet szépségében!
Figyeljünk azért jobbra, nem sokkal azután, amikor amikor hozzánk csatlakozik a piros kereszt jelzés, balra rá kell térnünk az így jelzett ösvényre. De akár így teszünk, akár a piros
jelzésen haladunk tovább, rövid séta után elérjük a Közép-Garadnáról Bánkútra tartó műutat.
A műúton lefelé kanyarog, és azon is elérnénk utunk végcélját, Közép-Garadnát. Mi azonban jobban járunk, ha maradunk a piros kereszt
jelzésen, ami rövidebb, kicsit meredekebb, de ami a lényeg: csak így találjuk meg a Lendeczky-pihenőt és a Hárs-kutat.
A forrás után nem sokkal a piros kereszt jelzés eléri az ómassai műutat. Itt felszállhatunk a 15-ös városi buszjáratra, amellyel visszatérhetünk Lillafüredre, de azt ajánljuk, hogy inkább sétáljunk nyugat felé pár száz métert a műúton, majd balra az első úton elérjük a kisvasút sineit. Az egykori rakodó mellett nyugat felé továbbsétálva megtaláljuk a Közép-Garadna nevű vasúti megállóhelyet, ahol vonatra szállhatunk, vagy haladjunk tovább a műúton keleti irányba, sétáljunk le az Ómassai őskohóig.
Itt megtekinthetjük a Massa múzeumot, az Ómassai őskohót, Szabadtéri kohászatigép-kiállítást.
Az őskohóhoz hasonló ipari emlék Európában is csak három található. Mellette egy XVIII. századi, rekonsturált vasverő és a történetét bemutató Massa Múzeum áll.
Fazola Frigyes építtette 1813-ban, fél évszázadon keresztül itt állították elő a nyersvasat, melyet további megmunkálásra a közeli Hámorba szállítottak. A kohó mellett található a Massa Múzeum, amely a Diósgyőr-hámori Vasmű százéves történetének (1770-1870) főbb mozzanatait, eredeti dokumentumait, valamint az ott használt és készített korabeli szerszámokat és gyártmányokat mutatja be.
A XVIII. századi rajzok alapján 1979-ben újraépített vasverőben a vízikerékkel meghajtott farkaskalapács és fújtató, valamint egy izzítókemence idézi fel a korabeli képlékenyalakítási eljárás helyszínéül szolgáló műhely hangulatát. (A magyar és egyetemes vaskohászat történetét bemutató kiállítás Miskolc-Felsőhámorban, az Országos Műszaki Múzeum Központi Kohászati Múzeumában tekinthető meg.)
A múzeum megtekintése után vonatra szállhatunk a Újmassa-Őskohó vasúti megállóhelyen.
forrás: www.laev.uw.hu
Geocaching adatok Lillafüredi séta (GCLILL) |
Massa (GCMass) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Végigmentünk a leírt útvonalon feleségemmel és 9 éves kisfiammal. Szép, könnyű kis túra, gyerekekkel is könnyen járható.
Köszönjük a pontos útvonal ismertetőt! :-)
opetimail@gmail.com
(Oláh Péter, 2017.05.01 18:43)