Pilisborosjenő - Teve-szikla
A fővárostól északra, a Pilis délkeleti lábánál lévő település a természetjárás szerelmeseinek kedvelt helyszíne.
Megközelíthető a 10-es főútról. Lakossága: 2850 fő.
A Pilisborosjenő északnyugati határában lévő Mackó-barlang már a jégkorszakot követően menedéket adott az embernek. Az őskori leleteken kívül bronz-, római és Árpád-kori leletek is előkerültek az ásatások során. A rómaiak idejében a Pilisborosjenő északi határában lévő Nagy-Kevély csúcsa alatt húzódott egy római út, amely Aquincumba vezetett. A népvándorlás korában avarok jöttek erre a vidékre, és csaknem 300 esztendeig éltek a környéken. Az előttük itt megfordult népekhez hasonlóan ők is a dunai átkelőhelyek és az onnan nyugatra vezető utak mentén mozogtak. ĺgy jutottak el a mai Pilisborosjenő környékére is: a régészek avar temetőt találtak a téglagyár területén.
A Teve-szikla illetve az Egri csillagok című film forgatásához felépített "Egri" vár" Pilisborosjenő északnyugati határában, a Pilisborosjenõtõl északnyugatra Nagy- Kevély lábánál helyezkedik el, megközelíthetõ gyalogosan Pilisborosjenõrõl az Országos Kéktúra jelzését követve, illetve személyautóval földúton, Pilisborosjenõt északnyugat felé elhagyva.
Útvonal-leírás:
A központból indulva, végig haladunk a műúton, a Pilisborosjenő felső végénél a kőkeresztől, homok úton folytatjuk a túránkat, az út baloldalán parkolónak is használható tisztásnál rátalálunk sáv jelzésére. A
sávon balra fordulva eljuthatunk a Vendel-hegy oldalában lévő Kálváriáig.
Visszaindulva a jelzésen, néhány percnyi séta után, megcsodálhatjuk a Teve-sziklát, és a környék szikla falait. Kövessük továbbra is a jelzését, az út egy kényelmes földúton vezet, majd egy rövid séta után a jelzés befordul az erdőbe egy meredekebb kapaszkodón át, ha kiváncsiak vagyunk az Egri vár romjaira, térjünk le egy kicsit a
sáv ról, és folytassuk utunkat a földúton, ezen juthatunk le a várig. A vár megtekintése után, kapaszkodjunk vissza a földúton a hegytetőre, keressük meg a
sáv jelzését.
Haladva az úton elérjük, és megtekinthetjük a Szódás-barlangot, meredek kapatató visz fel a barlangig. Elhagyva a a barlangot kövekkel borított úton sétálhatunk tovább, egy kiépített pihenőhelyig.
Itt a sávot követve érhetjük el a Mackó-barlangot, folytatva a túránkat a
sávon, majd jobbra rátérve a
sávra, vissza juthatunk a pihenőhelyig. Innen a
sávon haladva tovább, jutunk el a Zöld barlangig.
Az út jobb oldalán egy korlátokkal védett széles perem nyújt gyönyörű kilátást az elterülő tájra, az út baloldalán pedig a meredek sziklatörmelékkel borított hegyoldal.
Tovább haladva az úton, majd jobbra fordulva a sávon megyünk tovább, ami becsatlakozik
sávba.
Itt balra fordulva haladunk tovább, ezt az utat követve, érhetünk vissza a falu központjába, a kiindulópontra.
Az erdő hangulata itt különlegesen megkapó: göcsörtös tölgyek és szikár fenyők keretezik az ösvényt, több barlangszerű üreg is található az út mentén, a mészköves sziklaoldalban.
Geocaching adatok Ezredik geoláda (GC1000) |
Geocaching adatok Egri vár másolata (GCeger) |
Geocaching adatok A Mackó barlangja (GCBRUM) |
Nagyobb térképért klikk a képre!