Pilisszentkereszt, Vaskapu-szikla, Klastromkert
Vaskapu-szikla
Ugye azt hinnénk, hogy ismerjük a környék hegyeit, meg a turista útvonalait.
Hát persze, hogy nem vannak még meglepetések.
Pilisszentkereszt közelében a Pilis lábainál egy igen érdekes helyet találunk.
A Vaskapu szurdokhoz és a Vaskapu sziklához jelzett turista út nem vezet, ám a látvány elragadó.
A Pilis-tetõ meredeken leszakadó keleti oldalának közepén két egymás felett emelkedõ, messzire ellátszó, diadalívszerû sziklakapu, a Vaskapu látható.
A legnagyobb nyílású sziklakapu szélessége 15 méter, magassága 8 méter. A két sziklakapu egy lepusztult, talán hévizes eredetû barlang maradványa lehet. Messziről is jól kivehető a Pilisszentkeresztről északra vezető turistaútról.
A nagyobbik kapu feletti tábla Zsigmondy Emil (Bécs, 1861. augusztus 11. - Meije, Dauphiné-Alpok, 1885. augusztus 6.) emlékét őrzi, aki száznál több háromezer méter feletti csúcsot mászott meg az Alpokban és kötélszakadás miatti balesetben lelte halálát. Emlékének őrzését az 1925-ben alakult MTE Zsigmondy Társasága vállalta. A Pilisben a Vaskapun 1929-ben elhelyezett emléktábláját minden évben kegyeleti túra keretében koszorúzzák meg a magyar hegymászók.
Klastromkert
A községtől délre fekvő Klastrom-kertben Gerece Péter 1913-ban kezdte meg az ásatásokat, melyek során kiderült hogy valóban ezen a helyen állt a 800 éve alapított cisztercita templom és kolostor.
Később Gerevich László újabb kutatások eredményeképpen megtalálta Gertrudis királyné síremlékének darabjait.
A Pilisszentkereszt-Klastromkert lelőhely néven ismert rommező a középkori Magyarország leggazdagabb és legbefolyásosabb, királyi alapítású ciszterci monostorának maradványait rejti.
Különleges fontosságát már korai keletkezésének körülményei is jelzik: III. Béla és felesége, Châtillon-i Anna alapította 1184. V. 27-én, egy korábbi templom és - nagy valószínűséggel - királyi udvarház helyén.
Az új monostort az uralkodó a burgundiai Acey francia szerzeteseivel népesítette be, így a 13. század eleji, igen jelentős építkezéseknél francia mesterek közvetlen részvételével is számolni kell.
A királyi központok közelében fekvő pilisi monostor alapítása után sem veszítette el kapcsolatát az uralkodókkal: talán erődített voltának és az akkor még álló királyi udvarháznak köszönhetően itt őrizték Imre király pénzét a Szentföldre tervezett keresztes hadjárat céljára; 1213-ban a közelben gyilkolták meg Gertrúd királynét, akit a monostorban temettek el.
A monostor apátjai pápai felkérésre többször láttak el fontos diplomáciai feladatot, illetve vezettek egyházi vizsgálatot. A monostor 1526-ban megsérült, végleges pusztulására az 1540-es években került sor.
Megközelítése:
A falu központjából a Pataksor utcán a sávon haladva érhetjük el a Klastromkertet, innen utunkat szintén a
sávon folytathatjuk. A Vaskapu-sziklához jelzett túristaút nem vezet, a Klastrom kertől kb.1,5 km kell sétálni a
sáv mentén, majd balra az erdőn keresztűl vezet fel a sziklához egy meredek erdei gyalogösvény a szurdokvölgyön át.
Geocaching adatok Pilisszentkereszt-Klastromkert (GCPSZK) |
Nagyobb térképért klikk a képre!