Somló - Somló-vár, Kitaibel Pál tanösvény
A Somlói vár (vagy Somló vár, Somló vára) Doba mellett található, a bazaltos Somló-hegy hegy északi oldalán, egy sűrű erdőben.
A várat régen nehezen lehetett megközelíteni, a déli oldal előtt egy nyolc méteres száraz árok található, mely egyik végén egy szakadékban, másik végén a hegyben végződik.
A vár alaprajza szabálytalan, belső tornyokkal és több udvarral ellátott.
A népnyelv szerint a tatárjárás után emelt kővár volt. Írásos emlék azonban csak 1352-ben említi először, amikor Nagy Lajos király Csenik fia Jánostól elvette és Heim fia Benedeknek adta. Az okirat castrum Somlo néven regisztrálja.
1370-80 között királyi vár volt.
A várat ezután elzálogosítás, pénzügyi gondok sújtották. 1495-ben a Szapolyai család tulajdonába került, akiktől még ebben az évben Erdődi Bakócz Tamás egri püspök vásárolta meg.
Bakócz Tamás a várat teljesen rendbe hozatta, ami tekintélyes pénz emésztett fel vagyonából. A megfigyelő vár státuszú építményt szép olasz reneszánsz várkastéllyá építtette át. Egyházi rangjához híven a várban egy kápolnát létesített, miből addig hiánya volt az építménynek. A munkálatok során készültek a ma is látható faragott ajtó- és ablakkeretek és a kápolna tornya.
Megközelítése:
A várat a Kitaibel Pál tanösvényen haladva érhetjük el, ahol még nyolc állomással találkozhatunk, s tudhatunk meg fontos információkat.
Kitaibel Pál tanösvény:
hossza: 3 km
állomások száma: 9
A Marcal-medence sík vidékéből szigetszerűen kiemelkedő magányos óriás, a Somló számos természeti értéket őriz napjainkig: a különleges bazaltformák ritka növény- és állatfajoknak nyújtanak otthont.
A Somló Tájvédelmi Körzet nevezetességeit mutatja be a botanikus Kitaibel Pál nevét viselő, 3 km hosszú, 9 állomásból álló önmagába visszatérő tanösvény.
Az ösvény könnyen megközelíthető a 8-as számú útról leágazó, a Somlóvásárhely és a Somló közötti bekötőútról, a Margit-kápolnától indulva.
Indítóhely:
Szent Margit kápolna Jelzése: és a vele részben összefonódó
turistajelzés, hossza: 3 km.
A Somló Tájvédelmi Körzet természeti szépségeit, érdekes látnivalóit tárja fel a természetvédelmi kezelésben álló tanösvény.
Az út teljes egészében védett és fokozottan védett területen halad.
Kitaibel Pál (1757-1820) természettudós, botanikus nevét viseli, aki először foglalkozott érdemben a Somló természetrajzával.
Állomáshelyek:
- Kiindulási pont
- A bazalt pusztulása
- Élet a bokorerdőben
- A kaszálórét
- A gyepek állatvilága
- A Somló vára
- A Somló erdői
- A Somló erdőinek állatvilága
- A bazalttufa
Egyébb látnivalók:
- Szt.Margit kápolna
- 250 éves hársfa
- Szent István szobor
- Szent István kilátó
- Kinizsi szikla
- Szent Márton forrás
- Szent Márton kápolna
- Taposó kút
- Ilona kápolna
- Séd forrás
Geocaching adatok Somló-hegy és a Juhfark (GCJUH) |
Nagyobb térképért klikk a képre!