Szent György-hegyi bazaltorgonák
A balatoni táj látványos része a bazalthegyekkel ékesített Tapolcai-medence, melynek egyik legszebb példája a képen látható oszlopos elválású bazalttornyokkal szegélyezett Szent György-hegy. A terület a Pannon-tenger elvonulása idején, körülbelül 3-4 millió évvel ezelőtt jelentős vulkáni tevékenység színhelye volt. A felszínre törő láva kisebb-nagyobb “lepények” formájában terült szét a homokból és agyagból álló vastag tengeri üledéken, melyet később megóvott a lepusztulástól. Azokon a területeken, ahol bazalttakaró nem borította az egykori tengeraljzatot, a felszíni üledék nagymértékben lepusztult, s így hozzájuk képest a bazalttakarós részek 200-300 méterrel magasabbak lettek.
Ezért is hívják ezeket a hegyeket tanúhegyeknek, mert ma is híven mutatják az egykori tengeraljzat szintjét, hiszen azon szétterülve alakultak ki, s ehhez képest a környezet változását (lepusztulását) jól megfigyelhetjük. A forró láva a gyors kihűlés hatására főleg a peremén vált szét sokszögletű oszlopokra. Ezeket az időjárás tovább formálta, és napjainkra alakultak ki a nép által “kűzsákoknak”, vagy gyapjúzsákoknak is nevezett látványos bazaltformációk.
A legszebb ilyen képződmények a Szent György-hegyen találhatók, ahol a helyenként 30-40 méter magasba emelkedő bazaltoszlopok orgonasípokhoz hasonlóan sorakoznak egymás mellett. A képen a hegy ún. “Nagy orgonáját” láthatjuk.
Tanösvény:
A természeti értékekben bővelkedő turistautakra illeszkedik a Balaton-felvidéki Nemzeti Park által létrehozott, közel 4 km hosszú, önmagába visszatérő, hét állomásból álló magyar és német nyelvű tanösvény. Az első ismertető tábla a Szent György-hegy földtörténetével ismerteti meg az érdeklődőket.
A hegy növényvilága, és a "jégbarlang" állomásai után, talán a hegy legismertebb és legérdekesebb látnivalójánál, a bazaltorgonáknál vezet fel az út, a 414 méteres csúcsig. A hegy tetején egy újabb tájékoztató tábla segítségével azonosíthatjuk az elénk táruló, a Keszthelyi-hegység és a Balaton-felvidéki tanúhegyektől a Somlóig tartó felejthetetlen panorámát. A másfél óra alatt bejárható körút a terület védett állatvilágának megismertetésével végződik. A régióra jellemző és a hegyen is élő, védettséget élvező fűrészlábú szöcske (Saga pedo) szolgál, a sétaút jelképéül, mely minden állomásnál megjelenik az adott témához alkalmazkodva.
A közel 4 km hosszú, hurkot leíró tanösvény bemutatja a Szentgyörgy-hegy állat- és növényvilágát, elvezet a bazaltorgonákhoz, és a körpanorámát nyújtó hegytetőre is.
A Tapolca felől megközelíthető, volt raposkai bányaudvarból induló túra első (magyar és német nyelvű) táblája a hegy földtörténetével, a következő a növényvilággal ismerteti meg az érdeklődőket. A "jégbarlang" állomásai után a legérdekesebb látnivalók, a bazaltorgonák mellett vezet fel az út a 414 m-es csúcsig.
A hegytető tájékoztató táblája segítségével azonosíthatók a körpanoráma elemei: a Keszthelyi-hegység, és a Balaton-felvidéki tanúhegyektől a Somlóig ívelő látvány. A másfél óra alatt bejárható körút a terület védett állatvilágának ismertetésével zárul. A sétaút jelképe a fűrészlábú szöcske.
Túraleírás első verzió:
Szigliget felől a 71-es műútról a Hegymagas és Raposka felé vezető országúton a kék és piros
jelzést követve juthatunk fel a Szent György-hegy „alsószoknyájára”. Kordonos szőlők közt emelkedő úton menetelve kis kitérővel érhetjük el a hegy déli lejtőjének két híres épületét: a barokk stílusú Lengyel kápolnát és présházat (a kápolnához csatlakozik be a sárga
jelzés). A keskeny szőlőhegyi aszfalton nyugat felé haladva csodálhatjuk meg a bővizű „Oroszlánfejes-kutat”. A három jelzést követve jutunk az erdőbe. Itt utunk két irányba folytatódhat: jobbra a kék
jelzésen elindulva erős emelkedővel feljuthatunk a csúcs alatti esőházhoz (kis kitérővel a Vércse-szirthez), majd a kék
jelzésen a hegytetőre, ahonnan csaknem teljes a körpanoráma. (az Országos Kék
jelzés útvonala több helyütt összefonódik a Raposkáról induló „Bazaltorgonák tanösvénnyel”, melynek hét állomása átfogó képet ad a hegy természeti értékeiről, élővilágáról.) A piros
és sárga
jelzéseken ereszkedhetünk le a hegy világhírű ékességei a „bazaltorgonák” közötti völgyszorosba.
Az orgonasípok fölötti kis füves dombra kisétálva szinte karnyújtásnyira kerülnek tőlünk a szomszédos tanúhegyek. A bazalthegyek számos ritka növény és állatfaj élőhelyei is. A három jelzés meredek lejáraton visz le a Szent György-hegyi turistaházhoz (Kulcsosház). A ház környéke a hegy turistaút-hálózatának legfontosabb csomópontja. A háztól a kék és piros
jelek lépcsősoron ereszkednek a kiszáradt Bogdán-kúthoz, ahonnan az út északi irányban, rakott támfalak közt vezet szőlőterületeken át. A jelzések szétválnak, de mindkettő lefut a Tapolcai-medencére, és beviszik a túrázót Tapolca városába.
Túraleírás második verzió:
Szigliget után a 71-es főútról balra kanyarodjatok le (Tapolca-Hegymagas-Raposka) felé vezető műútra. A műútról balra lesz a leágazás Raposka felé, de Ti jobbra a Raposkai úttal szemben a szőlők között vezető útra kanyarodjatok be. Ezen haladjatok tovább, elhaladtok egy kulcsosház (lakóház) mellett (itt fog kezdődni a túraút) az erdő szélén, a hegy oldalában, egy régi kőfejtőt „Bányakatlan” találtok, kiépített pihenővel, itt letehetitek az autót.
Keressétek meg a sárga , vagy a zöld sáv
jelzését, ezen Észak felé (háttal állva a bányafalnak nektek jobbra) fordulva, induljatok el az úton vissza a már említett lakóházig. Az épület mellett az út jobb oldalán vezet be a turistaút az erdőbe, itt is a sárga
sáv, az együtt haladó zöld
sáv jelzését figyeljétek a fák oldalán, azt kövessétek.
Elhaladtok egy bazalttömbökkel teleszórt erdőrész mellett, itt igen hűvösnek érzitek majd a levegőt, ez az úgy nevezett „Jégverem” „Jégbarlang”. Tovább sétálva, lassan elértek egy Menedékházhoz, egy pihenőhöz, innen nektek jobb kéz felé eső úton, kell elindulnotok fel a „Bazaltorgonákhoz”, lépcsősor vezet fel a hegyre. A kék sáv jelzését kövessétek.
A lépcső kiépített, korláttal védett gyalogúton vezet az „Orgonasípok” között, felérve a hegytetőre, pihenő és padok várnak benneteket, gyönyörű panoráma tárul fel elétek.
Háttal állva a „Bazaltorgonáknak”, nektek jobbra eső úton keressétek meg a kék háromszög jelzést, majd azon elindulva, elérve a piros sáv
jelzését, azon balra fordulva sétálhattok le a hegytetőről.
Leérve a hegyről a homokúton „szekérúton” eléritek a sárga sáv jelzését ezen jobbra fordulva sétálhattok vissza az autóhoz, a kiépített pihenőhöz.
Második lehetőség, ha nem találjátok a megfelelő utat, a bazaltorgonák után a hegytetőn, kövessétek tovább a kék sáv jelzését ezen is leereszkedhettek a hegyről, elérve a sárga sáv
jelzését azon szintén jobbra fordulva, értek be a parkolóhoz.
forrás: www.balcsi.net
Geocaching adatok Szent György-hegy (GCSZGY) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Szeretném kérdezni hány km? A kezdő és végpontbugyanaz e a tanösvénynek? Hol érdemes parkolni? Köszi
majnii@freemail.hu
(Móráné Öszterling Mária, 2012.05.01 07:10)Érdeklődni szeretnék, hogy ez a túra 4-5 éves gyerekekkel bejárható-e? Köszönöm, Marcsi
Re: majnii@freemail.hu
(Gergő, 2020.06.14 13:05)Simán, ugyanis van parkolóhely a hegy teljes magasságának 2/3-ánál. A thideg lyuk különösen érdekes. Csak ajánlano tudom mindenkinek.
loci1963@freemail.hu
(Termesz, 2017.10.16 19:02)2 napja jártuk végig a helyi tanösvényt és egyöntetű a vélemény, hogy volna mit tanulniuk... A leírás szerint egész évben járható a tanösvény, de akinek kedves az élete, az csúszós, azaz nyálkás-jeges útviszonyok közt kerülje. Térkép csak a kiindulási ponton van, egyébként mindent megtudhatsz útközben még a kecskefarkú lepkék párzási szokásairól is, csak azt nem tudod hogy éppen hol vagy és merre menj tovább. A kedves felelősök, akik persze szorgalmasan beszedik az IFA-t és az EU-támogatást, évtizedek óta sírnak, hogy a Balatontól 10 km-re már nem megy el a turista, nos ők nem ismerik sem a betűt, sem az iránymutató nyilat. Szóval: jó időben menj, fotózd le a tanösvény térképét induláskor mert szükséged lesz rá, a turistatérképedben ne bízz mert nem lesz elég részletes. Vigyél vizet és zseblámpát mert könnyű eltévedni. (Az éjszakai lidércfényektől ne tarts, ők is csak eltévedt turisták.) A jelzett 2 óra akkor tartható, ha ismered a terepet és sehol nem állsz meg a panorámában gyönyörködni.
Re: loci1963@freemail.hu
(Varga Zoltán , 2020.06.04 02:43)Kedves Loci! (Netántán Laci?!?!) Tetszik szellemességed! Igen kis hazánkban a túristaútvonalak fejlesztése, tájékoztatás 70-ed rangú kérdés! Szabadelvű bulvárvilágot élünk! Túrázni az öntelt napszeműveges milliárdosok nem szeretnek! Dubai, Selyeselles, Mauritius képek gyorsan föl az Instára oszt'kész!
francsicsmarikafoszerkeszto@gmail.com
(Keresztény Magocska főszerkesztőség, 2016.08.17 13:26)Gyönyörű , szépre sikeredett anyag ! Köszönjük !
csillaganizs3@gmail.com
(Csilla, 2021.03.22 09:25)