Tatabányai túra, Turul-emlékmű, Szelim-barlang, Ranzinger Vince-kilató
A Tatabánya melletti Kő-hegy tetején lévő turulszobor Európa legnagyobb madarat ábrázoló szobra: a kiterjesztett szárnyak fesztávolsága majdnem 15 méteres. Kézai Simon krónikája szerint a honfoglaló Árpád vezér seregei a mai Tatabányánál győzték le Szvatopluk szláv fejedelem hadait. A millennium alkalmából helyi kezdeményezésre felállított turulszobor Donáth Gyula alkotása. 1992-ben felújították és újra felavatták.
A városból autóval és a Turul lépcsőn át gyalogosan is jól megközelíthető emlékműtől tetszetős kilátás nyílik a városra. A kirándulók innen pár perc sétával közelíthetik meg a Szelim-barlangot a sötétben kivilágított Turul tanösvényen keresztül.
Szelim-barlang
A Kőhegy oldalában 310 méter magasan, a Turul-emlékműtől 200 méterre található. A környék legszebb kirándulóhelye. Mintegy 45 méter hosszú, 12-14 méter széles, több oldalága és két bejárata van. A város távoli pontjairól is kiválóan látható barlanghoz a Turul-emlékműtől egy kilométernyi tanösvény vezet. A kis túraútvonal alkalmat nyújt arra, hogy az érdeklődők megismerjék a Vértes és Gerecse geológiai történtetét, a parkerdőben élő legjellegzetesebb növény- és állatfajokat. A Szelim-barlang különleges természeti képződmény: hasonló több is található a mészkőbe vájtan a Gerecse más részein is. A teteje néhány éve beszakadt, 7 méter széles kürtője a felszínen körbejárható. A 40 ezer éves barlangot az 1930-as években kezdték feltárni, benne az ősember kőszerszámaira és csontjaira bukkantak. A legenda szerint a török hódoltság idején Szelim szultán a barlangba menekült hét falu népét a bejártnál rakott máglya füstjével megfojtotta.
Ranzinger Vince kilátó
2008-ban a Bányásznapon avatták fel a tatabányai Kő-hegyen az egykori XII-es akna felvonójából kialakított harminc méter magas kilátót.
A Ranzinger Vince bányászmérnökről elnevezett építményt a tatabányai szénmedencében zajló, évtizedeken át meghatározó kőbányászat emlékére újíttatta fel és építtette át Tatabánya önkormányzata.
A névadó a Magyar Általános Kőszénbánya Részvénytársaság (MÁK Rt.) tatabányai bányaigazgatója volt. A toronyból 30 kilométeres körzetben nyílik kilátás a környező falvakra, úgymint Óbarok, Oroszlány és Komárom.
Útvonal-leírás:
Távolság:10-12km
A Turulos parkolóig jó minőségű betonút, sajnos autók is járnak, onnantól kényelmes erdei út a kilátóig
A Szelim barlanghoz jelzésen vezet el minket, a felvezető tanösvény nehezebben járható, de a barlang megtekintését mindenképpen javasoljuk.
A kilátóhoz kb. 20 perces sétával jutunk fel, kis emelkedő, könnyen járható szakaszon, a majd a
sávon.
sávon, majd a
jelzésén haladva érjük el Vértes László-barlangot, és az Arany-lyukat.
Jobbra fordulva elhagyva a sáv jelzését, túránkat a
sáv vezeti tovább, majd balra fordulva a
sáv jelét követjük.
Utunk végét a sáv jelzésén tesszük meg a Turul-emlékműig, a parkolóig.
Geocaching adatok Turul barlangja (GCtbtu) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Ez a turulos és szelín-barlan nagyon tetcet. És lehet hogy elis megyek.
adamizsoltika@freemail.hu
(ádámi zsolti, 2014.05.17 09:05)