Tési-fennsík körtúra
A Tési-fennsík a Bakony-középhegység keleti részén terül el, településtörténete messze a sejtelmes őskorba nyúlik vissza. Ezt az erdőktől övezett fennsíkot már az ókor embere is megszerette. A rómaiak is alkalmasnak találták a megtelepedésre. Ezt bizonyítják a kőkori-bronzkori és római kori leletek.
Tés Várpalotától északnyugatra, a Tési-fennsíkon, 465 m tengerszint feletti magasságban található. Területe már az ősidőkben és a római korban is lakott volt. A községet először egy 1086-ból származó oklevél említi Teez néven. Később már két falu volt: Tés és Kistés. (Kistés ma Tés külterületi lakott helye.) A török hódoltság idején elnéptelenedett, majd Palota várának 1687-es felszabadulása után újranépesült, részben német telepesekkel. Ekkor a székesfehérvári prépostsághoz tartozott.
A XIX. sz.-ban lakossága már több mint 1500 fő volt. 1954-ben Jásd községtől Csőszpusztát Téshez csatolták. A széljárta fennsík rendkívül alkalmas volt szélmalmok működtetésére. A tési malmokat 1840 körül építették. A XX. század elején még négy szélmalom őrölte a gabonát. Az utolsó, Helt-féle malom egészen 1951-ig üzemelt, ma is működőképes. Ettől mintegy 200 m-re található a műszakilag ugyancsak teljesen helyreállított Ozi-féle malom. E két értékes ipari műemlék ma múzeumként várja a látogatót. Ugyanitt eredeti szerszámokkal egy kovácsműhely is található. A környék természeti nevezetessége a 4-5 km széles és 8-10 km hosszú Tési-fennsík. Lösszel fedett karszt, mely a Bakony legnagyobb víznyelőbarlangjait és zsombolyait rejti. Valaha királyi vadaskert volt.
Útvonal leírás:
A túraútvonal javaslat egy rövid, 14km-es körséta, amelynek kiindulópontja a Téstől 1km-re lévő elágazás, Csőszpuszta közvetlen szomszédsága. Itt halad keresztül az Országos Kéktúra útvonala is, és itt található az Alba Regia Barlangkutató Állomás is. A kocsival érkezők autójukat az elágazásban, vagy a lakott rész kis mellékutcáiban is hagyhatják, de a helyszín megközelíthető Várpalotáról is 25 perc buszúttal.
Induljunk el a barlangkutató állomástól a (kék sáv) jelzésen északkelet felé. 2,5km után egy széles erdészeti út csatlakozásánál elérjük Hamuházat. Innen a
(kék várrom) jelzésen 5 perces kitérőt tehetünk Csikling-vár földsáncához, ez akár egy tízóraizásra is remek alkalom lehet. Utunk a széles úton, most már
(piros sáv) jelzésen továbbra is északkeleti irányban folytatjuk utunkat, bal kéz felé helyenként gyönyörű kilátás nyílik az alattunk elterülő tájra. Újabb 2km után egy “U” kanyarnál letérünk a széles útról a
(kék sáv) jelzésre, és egy lejtőre kerülünk, amin az első nagy kanyar után egy elágazásba érünk. Itt jobb kéz felé egy védett geológiai feltáródást találhatunk.
Ezt érdemes megnézni, egyrészt a szurdokvölgy szépsége, másrészt az ott található ősmaradványok miatt is. A kitérő után a jelzésen lefelé folytatva utunkat 1-2 percen belül elérkezünk a völgybe egy erdei szentélyhez, itt a padoknál pihenő, és egy ebéd elfogyasztása várhat ránk.
A völgyből a (kék háromszög) jelzés visz minket ki, amely egy meredek emelkedővel indul, de a nehézséget kárpótolja a mellettünk futó völgy gyönyörű látványa. 20 perces út, 1 km megtétele után megérkezünk Károly-lakhoz, itt kicsit kifújhatjuk magunkat. Innen az utunk már lankásan megy tovább, és egy betonút keresztezése után rövid lejtővel a Bükkös-völgybe érkezünk.
Itt balra fordulva kezdetet veszi sétánk legizgalmasabb része: a kidőlt fákkal és aljnövényzettel borított szűk völgytalpban történő haladás. Utunkat a
(piros sáv) jelzés kíséri. Alig fél óra elteltével elérhetjük a Burok-völgy becsatlakozását, itt jobbra fordulva utunk utolsó szakasza következik, a
(piros kereszt) jelzést délnek haladva mintegy 3 km megtétele után elérkezünk Királyszálláshoz. A Burok völgy ezen felső szakasza gyönyörű: jobbra és balra meredek oldalak, sziklaszirtek, dús növényzet, és ha időnk-energiánk engedi még egy-két sziklaüreget vagy barlangot is meglátogathatunk. A turistaút a völgy tetején egy erdei pihenővel végződik, majd hamarosan elérjük a műutat, amin balra kanyarodva 1km séta utána a Várpalota-Tés főútra jutunk. Ez túránk végpontja, innen Volánbusszal két megálló vissza Csőszpusztára a kiindulópontunkhoz.
forrás: www.turavezetes.hu
Geocaching adatok Csikling vár körtúra (GCsikl) |
Geocaching adatok Burok-völgy (GCBuVo) |
Nagyobb térképért klikk a képre!