Árpád-kori templomaink
Az Árpád-kori Magyarország építészeti emlékeit igencsak megritkították a magyar történelem viharai: a tatárjárás és a törökkor háborúi, valamint az ezeket követõ romeltakarítások. Egyedül a templomok maradtak ránk nagyobb számban, köszönhetõen idõtálló építõanyaguknak és a közösség életében betöltött fontos szerepüknek. Ezeket a csodálatos műemlékeket gyüjtöttük össze Gyurkó János Árpád-kori templomok a Kárpát-medencében című műve alapján. |
Cikkek
Ócsai református templom
2014.05.04
Premontrei kolostor 13. századi román stílusú, háromhajós, kereszthajós bazilika, amely a premontrei rend számára épült, a román kor legértékesebb fennmaradt magyarországi alkotása. Nevezetessége, hogy a Szent László legenda falképsor néhány részletét lehet látni a szentélyben, az északi falon. A premontrei szerzetesek számára épült.
Őriszentpéter, Szent Péter-templom
2014.05.05
Nevét a Szent Péter-templomról kapta. A település legrégebbi épülete a Templomszeren áll, védőszentje Szent Péter apostol. A XVI. században a protestánsok (reformátusok) tulajdonába került, csak az ellenreformáció idején, 1730-ban lett ismét a katolikusoké. Különösen figyelemre méltó a templom bélletes kapuzata. A templomot 1550 táján erődítménnyé alakították, bástyákkal, sánccal és árokkal vették körül.
Ösküi kerektemplom
2018.09.23
A kerektemplom a sekrestye kivételével – az XV. századi – eredeti állapotában áll, amilyennek épült a XI. században egy római őrtoronyra. (Kiugró lábazata a római korból való, s valószínűleg őrtorony alapzata volt.) Magyarországon az egyetlen ilyen formátumú műemlék templom.
Pápoc, Havas Boldogasszony kápolna
2014.02.11
A nagyrészt román stílust képviselő, valószínűleg a 12. században emelt épület, azonosnak tekinthető a település Árpád-kori plébánia templomával (Szent Lőrinc-templom).
Pécs, Szent Péter és Szent Pál székesegyház
2014.02.07
A Pécs óvárosában található Szent Péter és Szent Pál Székesegyház, (nevezik vártemplomnak, székesegyháznak, bazilikának is), melyet Szent István király idejében alapítottak, több évszázad stílusjegyeit hordozza magán. Legjelentősebb átalakítása Pollack Mihály nevéhez fűződik.
Pécsváradi Bencés Kolostor (Pécsváradi vár)
2014.02.11
A Mecsek keleti lankái közül kimagaslik a középkori okleveleinkben „Mons Ferrus” (Vas-hegy) néven említett magaslat, amelynek kiugró nyúlványán Szent István király alapította meg 1015-ben a pécsváradi Szent Benedek-rendi apátságot.
Rábaszentmiklós, Római katolikus körtemplom
2014.05.04
A rábaszentmiklósi Árpád-kori templomot, mely kb. 1060-1070-ben épült, a magyar művészettörténet az ősrégi építészeti hagyományt követő körtemplomok között mutatja be. A templom köralaprajzú belsejét három patkó alakú karéj egészíti ki, világos nappal is sejtelmes félhomály fogadja boltozataik alatt a látogatót.
Sóly, Református templom
2018.11.11
A sólyi református templom hazánk legrégebbi falusi temploma. A ma látható barokk stílusú templom helyén állt az ősi kápolna, melyet István király emeltetett Koppány vezér felett aratott győzelme után Sólyban. Az 1009-ből származó királyi okirat a fogadalmi kápolnát az egyetlen olyan templommá teszi az országban, amely dokumentáltan Szent István személyéhez fűződik.
Somogyvámos, Pusztatorony
2014.02.17
Az eredetileg román stílusban épült egyhajós templom feltehetően XII. századi eredetű. Érdekessége, s korának jellemzője a téglából rakott, négyzetes alapú, később nyolcszögletűvé váló, a sisakot is téglából rakott tornya. A körülötte elterülő település erődtemploma is volt egyben.
Somogyvári bencés apátság
2014.02.07
Koppány herceg vára, Somogyvár, a középkorban jelentős kultikus és kulturális központ volt. Apátsága, amely a kor egyik legnagyobb és legelegánsabb létesítménye volt, Negyven évig itt volt a nyughelye a kolostoralapító magyar lovagkirálynak, Szent Lászlónak.