Árpád-kori templomaink
Az Árpád-kori Magyarország építészeti emlékeit igencsak megritkították a magyar történelem viharai: a tatárjárás és a törökkor háborúi, valamint az ezeket követõ romeltakarítások. Egyedül a templomok maradtak ránk nagyobb számban, köszönhetõen idõtálló építõanyaguknak és a közösség életében betöltött fontos szerepüknek. Ezeket a csodálatos műemlékeket gyüjtöttük össze Gyurkó János Árpád-kori templomok a Kárpát-medencében című műve alapján. |
Cikkek
Zámoly, Kerekszenttamási rotunda
2018.10.01
A Zámoly-i Rotunda: Kerek épület maradványa, helyenként 3-4 m magas falakkal. Épült valószínüleg a 12. sz.-ban, mint apszis nélküli rotunda, a kerektemplomok kései változata. 9 m átmérõjû, D-i bejárattal. ÉK-i falában az egykori szentségtartó fülkéje.
Zánka, Református templom
2014.02.17
A református templom román stílusban, a XIII. században épült. A török időkben romos lett, de 1786-ban barokk stílusban újjáépítették, a legközelebbi felújítás 1879-ben volt. Egyhajós, keletelt templom, a nyugati oldalon toronnyal.
Zirc, Középkori Apátság romja
2014.02.17
A középkori zirci ciszterci apátságot III. Béla király alapította 1182-ben. Az alapító, III. Béla halála után fia, Imre király is támogatta az építkezést, és oltárt is alapított. Erről egy 1200 körül vésett kőtábla tanúskodik, melyet a romok között találtak, és a barokk apátsági templomban, a Szentháromság-oltárnál helyeztek el.
Zsámbéki templom és kolostorrom
2014.02.17
Zsámbéki templom és kolostorrom Háromhajós premontrei bazilika és kolostor maradványai. Épült a XIII. sz. közepén (1220-34) késő római – korai gótikus stílusban. 1763-ban a nagy komáromi földrengés rombolta le. Jelenleg a rom belső területe is látogatható. A hajdani kolostor dongaboltozatos termében kőtár tekinthető meg.