Kehidakustány, Árpád-kori templom
Kehidakustány területén legkorábban a bronzkorban alakult ki állandó település. Később, a kelták lakták a vidéket. Az avarok jelentős települést hoztak létre itt. A községben két gazdag temetőt is feltártak.
1941 előtt három község volt a mai Kehidakustány területén: Kehida, Kustány és Barátsziget. Kehida az Árpád-kori Zala vármegye központi területén feküdt, továbbá stratégiai szerepe volt, hogy itt volt a legdélebbi zalai átkelés – mivel a délebbi területek mocsarasok voltak –, így már korán jelentős településsé fejlődött. Első említése 1232-es, amikor is itt ülésezett az ország első nemesi bírósága.
Kehida belterületétől északnyugatra, másfél kilométer távolságban, a Zala folyó árteréből kiemelkedő domb tetején kis templom áll.
A ma Deák-sírboltként közismert műemlék az Árpád-kori falusi templomépítészet egyik gyöngyszeme. A művészettörténeti és régészeti szakirodalom korábban – a helyi hagyományok alapján – Kehida középkori egyházának tekintette ezt az épületet.
A templomot a 13. század második felében Karacs fia Miklós építette. A templom méretei, alaprajza és jellegzetes díszítése arra utalnak, hogy a XIII. század végén emelték. (Építőanyaga ugyan tégla, de a középkori oklevelek általában minden szilárd anyagból készített épületet kőből építettnek említenek.) A torony nélküli, félköríves szentélyzáródású, román stílusban emelt kis téglatemplom, amelynek hossza 9,7 méter, szélessége pedig 5,8 méter, a török időkben megrongálódott. A XVIII. század elején kijavították, részben átalakították, és Kehida új plébániatemplomának felépültéig használták.
A későbbiekben temetőkápolna lehetett, majd a falu földesurai, a Deákok alakíttatták át családi sírbolttá. (Itt temették el Deák Ferenc nagyanyját és szüleit, valamint testvérét, Antalt is.)
Az épület műemléki kutatására és helyreállítására 1973 és 1975 között került sor, ekkor nyerte vissza eredeti arányait és formáját. Rekonstruálták az Árpád-kori tetőszerkezetet, ismét megnyitották a hajó déli oldalán a félköríves záródású román kaput. A hajóban és a szentélyben helyreállították a kisméretű, szintén félköríves ablakokat, kívül pedig kibontották a farkasfog mintára rakott párkányt.
GPS koordináta: N 46° 51,299' E 17° 5,044'
Kehida településrészről Zalaszentgrótra indulva baloldalt a domboldalon, a temetőben található.
Geocaching adatok A Haza Bölcse (GCDEAK) |
Nagyobb térképért klikk a képre!