Mesteri, Szent Mihály templom
A falu a Ság-hegy alatt, Celldömölktől 7 km-re, Sárvártól 15 km-re fekszik. Celldömölk vagy Sárvár felől a 834-es főúton, majd a 8431-es közúton át érhető el.
A Ság-hegy vagy Gérce irányából a 8432-es közúton, majd a 8431-es közúton át lehet megközelíteni. Két részből áll: Felsőmesteriből (ide tartozik Intaháza is) és Alsómesteriből (itt található a termálfürdő). A két korábbi község 1953-ban egyesült újra.
Már az ősi időkben is lakott hely volt, határában vaskori sírhalmot is találtak. Mesterit először 1293-ban és 1300-ban említik az oklevelek (1293 Mestur, 1300 Mestur, 1332 Mestury, 1454-ben Mesteri, 1459-ben Mestery 1497-ben Nogh Mestery).
A helységnév változása ezekből az adatokból jól nyomon követhető. Felsőmesteri birtokosai Kis-Mesteri vagy Hernád-Mesteri néven említik a falut. A határban lévő Inta megnevezése kezdetben Intapuszta, mai neve Intaháza. Az Árpádok korában bencés apácák éltek itt, majd 1367-ben a birtok a Sitkey család kezébe kerül. Birtokos családok: Héder, Köcsky, Káldy, Bokody, Bekenyi, Mestery, Kelédy, Batthyany. Alsómesterin vonult keresztül az úgynevezett városi út, amely Savariából Aquincumba vezetett. Az Árpád-házi királyok idején a karakói várispánsághoz tartozott. Földesura később a Batthyany család lett.
A volt felsőmesteri falurészen, egy kis dombon áll a Szent Mihály arkangyalról elnevezett kicsi, de nagyon szép templom, melyet egy vaskori halomsírra építettek a 13. század második negyedében. Kelet-nyugati irányban tájolt, ami megerősíti középkori eredetét, amelyet a falkutatás során előkerült nyílások is bizonyítanak.
A templom román stílusban épült a XIII. század második negyedében. A déli hajófalon – a nyugati oromfalon előkerülő befalazott, illetve átfalazott ablak- és ajtónyílások csakúgy ezt bizonyítják, mint a templom alaprajza.
A Szent Mihály arkangyal tiszteletére épített templom falusi templom, kelet-nyugati irányba tájolt, egyhajós, nyugati karzattal. Közel négyzetes, egyenes záródású szentélyéhez annál kétszer hosszabb, síkmennyezetes hajó csatlakozott, melynek nyugati oldalán, de nem a tengelyében, hanem északi oldalán volt felépítve a tornya. Így a nyugati oromfalon előkerült ajtónyílás közül az egyik kijárat volt a templomból a szabadba, a másikon be lehetett jutni a toronyba.
A reformáció korában nem használták, ezt mutatják azok a karcolt feliratok, amelyek közül néhányat bemutatási céllal meghagytak a szentély északi oldalán. A kőszószéket a 17. században állították. Ugyanezen század végére a környező temető kerítése és a torony már eltűnt.
A nyugati oldalon látható rom a hajdani torony maradványa.
A templomot 1999-ben helyreállították, ekkor az egykori nyílások kontúrjait kijelölték, a falakat konzerválták.
Cím: Mesteri, Újvilág u.
N 47° 13,888' E 17° 5,322'
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
<a href=http://buycialis.hair>buying cialis online safely</a> Regardless of the underlying cause for the increased blood sugar, your cat is suffering from diabetes mellitus
cialis tv commercial actors
(Ethidge, 2023.03.11 21:45)