Templomromok
Ős vezéreink idejéből a mai napig is több tucat gyönyörű templomunk maradt fenn, s ez igaz azokra a romokra is, amelyek ma már nem teljes pompájukban láthatóak. Ezek a templomok nem csak a kardozós-lovaglós királyokat élték túl, hanem a „sötét” középkort, a török uralmat, a Habsburg-időket, sőt még két világháborút is. Lehet, hogy romosak, de még mindig tartják magukat, ezért végigjártuk őket. |
Cikkek
Örvényesi templomrom
2013.06.24
Örvényesi malom fölötti dombon, a temetőben van a falu középkori egyhajós, egyenes szentélyű temploma (1200), mely román stílusban épült, Szent Imrét tekinti patrónusának.
Parlagi templomrom (Debrecen-Dombostanya)
2012.06.24
A falu neve a XV.-XVI. századi Szabolcs vármegye egyik legvagyonosabb családjának nevéből származik. Román stílusú temploma az 1200-as években már állt. Első okleveles említése: 1323. A XIV. század elején harangtoronnyal ellátott gótikus templommá építették át. Ez az 1348. évi vagy az 1410. évi földrengés során annyira megrongálódott, hogy új kegyúri templomot emeltek, melynek hajójában középen kriptát építettek.
Pécsváradi Bencés Kolostor (Pécsváradi vár)
2014.02.11
A Mecsek keleti lankái közül kimagaslik a középkori okleveleinkben „Mons Ferrus” (Vas-hegy) néven említett magaslat, amelynek kiugró nyúlványán Szent István király alapította meg 1015-ben a pécsváradi Szent Benedek-rendi apátságot.
Pilisszentkereszti cisztercita kolostor romjai
2013.07.08
A pilisszentkereszti ciszterci monostor feltárása hazánkban egyedülállóan szép kőfaragásokat hozott napvilágra. A déli kerengőszárnyból nyíló nyolcszög kútház a 13. századi magyarországi művészet legnagyobb kútépítménye volt.
Pilisszentléleki pálos romok
2011.04.03
Pilisszentlélek területe már az őskorban is lakott volt, amiről kőeszközök tanúskodnak. IV. Béla 1263-ban a „Benedekvölgye” nevű erdős völgyet a pilisszentkereszti pálosoknak ajándékozta, hogy monostorrá alakítsák az Árpád-házi királyok vadászkastélyát, amellyel IV. László uralkodása alatt, 1287-ben készültek el. Romjai ma is megvannak
Püspökladány, Boldogasszony-halom
2018.09.26
A régédzeti munkálatok során megtalálták a népemlékezet által megőrzött kápolna alapjait. A leletmentő ásatás során egy XII. századi egyhajós, félköríves szentélyű, erősen roncsolt kápolna döngölt agyagalapozása került a felszínre.
Pusztatomaji Szent Móric-kápolna (Kunhegyes)
2014.05.04
Kunhegyest elhagyván, Abádszalóknak tartva egy halmon látsz egy kápolna romot. E rom nem volt mindig kőhalom, a 70-es évektől kezdett azzá válni, mikoron ezt a megszentelt helyet feltörték, bútorait szétszórták, kriptájában nyugvó holtakat sírhejükről kiforgatták.
Pusztavacs, Árpád-kori templomrom
2011.08.23
Árpád-kori templomrom és az Aradi vértanúk emlékműve; Pusztavacs középpontjában, a Hunyadi téren található a 14. században felépített gótikus stílusjegyeket viselő templom romja. Környezetében Zarándokparkot alakítottak ki, ahol az 1848-as szabadságharc szereplőinek emlékoszlopai láthatóak.
Rádpuszta, Árpádkori romtemplom (Balatonlelle)
2012.03.18
Rádpusztán található a XIII. században késő-román stílusban,faragott homokkőből és téglából épült templom feltárt romja, mely nyáron zenés kamara esteknek ad otthont. A templom négyzetalaprajzú nyílás nélküli Ny-i oromfallal rendelkezik, amelyet lépcsős támpillérek fognak közre. A meglévő fal 8-10 méter magas.
Ravazd, Szent. Villebald templomrom
2018.09.22
Hajdanán ezen a kis dombon állt Villebald temploma - az egyetlen Magyarországon, melyet az angol származású eichstätti püspök tiszteletére építettek - mely a középkorban híres búcsújáróhely volt. A templomról az első írásos utalás a 11. századból való, majd a 18. századig több írás, hagyatéki szerződés is említi a remeték által lakott helyet.