Templomromok
Ős vezéreink idejéből a mai napig is több tucat gyönyörű templomunk maradt fenn, s ez igaz azokra a romokra is, amelyek ma már nem teljes pompájukban láthatóak. Ezek a templomok nem csak a kardozós-lovaglós királyokat élték túl, hanem a „sötét” középkort, a török uralmat, a Habsburg-időket, sőt még két világháborút is. Lehet, hogy romosak, de még mindig tartják magukat, ezért végigjártuk őket. |
Cikkek
Sörnyepusztai templomrom (Somogysárd-Sörnyepuszta)
2013.02.04
Az 1800-as évekre emlékeztet a falucska északi kijáratánál álló, elhagyott templom, amelynek pusztuló romjai sajátos hangulatot árasztanak. Még tető alatt áll, de helyreállítása nem valószínű. Mérete alapján emlékeztet arra, hogy a múlt század ötvenes éveiben itt és a hozzá tartozó külterületi lakott helyeken még 500 fő feletti lakosság élte a jövőben bízó hittel mindennapjait. Századunk elejére ez már 60 körüli lélekszámra csökkent. Az elhagyott épületek összeroskadtak, az erdő benőtte; az egykori utcákra csak az útszéli keresztek emlékeztetnek.
Sóstókáli templomrom és Pusztapalota (Köveskál)
2014.02.05
A XIII. században épült román stílusban Sóstókál falu templomaként. A templom dongaboltozatú fedéssel rendelkezett, egyenes záródású, keletelt szentélyű volt. A múlt században még állt a tornya, ma már csak az északi fal és a szentély nyomai fedezhetők fel.
Sümeg, Templomsűrű - Sarvalyi templomromok
2018.09.26
A forrás közelében található a középkori Sarvaly község romja.ztult. A késő középkori falut feltárták. Többek közt Holl Imre és Parádi Nándor végeztek itt ásatásokat. A leletek egy részét, a falu makettját a Nemzeti Múzeum magyar történelmi állandó kiállítása is bemutatja. Az ásatások eredményei fontos részét képezik a középkori közép-európai faluról alkotott ismereteknek.
Szárliget, Csákányospusztai templomrom
2014.05.04
A hajdani települést a XIII-XIV. századi birtoklevelek tanúsága szerint Csákányosegyháznak nevezték. Templomának épségben maradt alapjai még láthatóak.
Szedres, Apátipusztai kápolna, Hidjapusztai kápolna
2012.10.25
Hídjapuszta közigazgatásilag Szedres községhez tartozik, annak külterületét alkotja. Itt található az egykori Bezerédj-kastély és a hozzá tartozó Bezerédj-kápolna. A 19. század második felében épült neogótikus jegyekkel ellátott kápolna nagyon lepusztult állapotban van, de a régi korok hangulata így is átérződik a homlokzat díszítéseit szemlélve.
Székesfehérvár, Középkori Romkert
2018.10.02
A középkori Magyarország koronázó temploma, Székesfehérvár Királyi bazilikája. A főtér keleti szélén, a püspökség telke mellett húzódó romterület a középkori Magyarország legfontosabb templomának, a Szűz Mária királyi prépostsági templom maradványait őrzi.
Szekszárd, Bencés apátság romja
2014.02.16
I. Béla király 1061-ben alapította a szekszárdi bencés apátságot. Az 1967-ben feltárt apátsági falak, illetve a hozzájuk tartozó bizánci stílusú, tizenegy karéjos templom falai a vármegyeháza belő udvarán láthatók. Az apátság temploma mellé bencés rendház, köré vár épült az idők folyamán. Ezt a törökök akadálytalanul foglalták el, s 1541-ben szandzsák székhellyé lett Szekszárd, dölyfös bégje, Dur Ali 1561-ben innét nézhette végig, hogy Horvát Márk Szigetvárról idelovagolt vitézei miként dúlják, rabolják, égetik föl a mezővárost, hogy adnak kézzel fogható leckét a kettős adóztatásból.
Szent György templomrom (Inárcs)
2013.01.27
Tari Edit régész muzeológus tárta fel a középkori falu templomát. A feltárt templom köveibõl kirajzolódó alaprajz körül egy emlékparkot készítettek. A park középpontjában a feltárt templom rekonstruált alapfalai állnak. Jól látható, hogy a mészkőlapokkal burkolt betonalap néhány sarkába beépítették az egykori templom feltárás során előkerült 11-16. századi köveit is. A templom talajszintből kiemelkedő alapjait díszkővel kirakott sétány övezi, melyeket Szűcs Farkas László tíz tölgyfából faragott szobra, a templomkapu (ill. a feltételezett torony) két sarkánál pedig Polyák Ferenc Jelkeresztje és Jelharangja szegélyez.
Szent János templomrom (Nagycsere)
2013.01.29
A korábban is erdőterületen álló, telepített harmincéves akácos részleges kitermelésénél előkerült nagy mennyiségű téglatörmelék vezetett a XIII. század elején Újlaknak, később temploma révén Szentjánosnak nevezett, a XIV. század végén elnéptelenedett és Debrecen birtokába került falu temploma alapozásának feltárásához.
Szent Kereszt romtemplom (Biatorbágy)
2013.01.27
Biatorbágy legrégibb építészeti emléke a 13. század végéről származik, késő román stílusú, sokszor átépítették. A ma is látható templomrom a község délkeleti határában lévő református temetőben található. A biai templom építése a 13. század elején kezdődhetett, többszörös bővítését a falusi közösség sokasodása következtében kialakuló helyi igények kívánták. A 14. század folyamán nyerte el végleges formáját. Okleveles említése (1351) szerint Szent Kereszt tiszteletére emelték. A templom körül temetkeztek Bia falu lakói, akiknek faluja is a templom közelében helyezkedett el.