Templomromok
Ős vezéreink idejéből a mai napig is több tucat gyönyörű templomunk maradt fenn, s ez igaz azokra a romokra is, amelyek ma már nem teljes pompájukban láthatóak. Ezek a templomok nem csak a kardozós-lovaglós királyokat élték túl, hanem a „sötét” középkort, a török uralmat, a Habsburg-időket, sőt még két világháborút is. Lehet, hogy romosak, de még mindig tartják magukat, ezért végigjártuk őket. |
Cikkek
Tihanyi Bencés Apátság altemploma
2014.02.17
Az altemplom az egyetlen olyan tér, amely a XI. századi templomból viszonylag érintetlenül megmaradt. Eredetileg királyi temetkezőhelyül szolgált, itt helyezték nyugalomra I. Andrást és fiát, Dávid herceget.
Tiszabög, kincsemparti templomrom
2018.09.18
1989-ben tárták fel itt Tiszabög határában ezt az Árpád-kori templomromot és temetkezőhelyet! 2014-ben szép pihenőhelyet alakított itt ki az önkormányzat.
Tiszaderzs, Domonkos-rendi templomrom
2012.05.22
A falu legrégebbi épített emléke a XIII. században épült román stílusú domonkos-rendi templom romja. A templomot már a XVIII. században felégettek. Ma egy oromfala látható kapunyílással. Szabadon látogatható.
Töki templomrom
2012.03.25
A XII. századi román stílusú templomrom, a településtől K-re található. 5-6 méter magas romos falai állnak csak, valószínűleg a hajdani domokos templom maradványai.
Tököl, Szent Anna Kápolna
2014.02.07
A falu határában áll a XIII. századi, kora gótikus eredetű Szent Anna tiszteletére szentelt kápolna, amit a XVIII. század végén késő barokk stílusban alakították át. Téglalap alaprajzú hajójához - szokatlanul - csúcsban végződő szentély kapcsolódik. 1944-ben rommá vált, de 1985-ben helyreállították.
Tomaji kápolnarom (Kunhegyes)
2013.12.17
Kunhegyes közelében, az Abádszalókra vezető műútról vonzza a tekintetet a jól látható, környéket uraló halmon álló tomaji kápolna romja. A kápolna 1896-ban, a millenium évében épült Steindl Imre tervei alapján. Nemes János gróf építtette a családja és a tomaji uradalmi cselédek számára. Nem pince, hanem kripta volt alatta, amit kifosztottak, s ma üresen tátong.
Töttöskáli templomorom (Szentbékkálla)
2012.08.16
1296-ban említik először Töttöskál települést,melyben királyi udvarnokok laktak. A falu 1531-re teljesen elnéptelenedett. Szentbékkálla: Töttöskáli templomrom Szentbékkálla: Töttöskáli templomrom Töttöskál temploma a XII.-XIII. században épült, a XIX. század elején még misézőhelynek használták, de 1876-ban már romként írják le.
Újlaki templomrom (Tihany)
2012.02.18
A XII-XIII. században épült az itt lévő Újlak révészfalu templomaként.
Uzsa, Uzsaszentléleki pálos monostor
2018.11.06
A Szentlélekről elnevezett uzsahegyi pálos monostor a rendi építészet egyik (talán méltatlanul elhanyagolt) Veszprém megyei emléke. A mai Lesenceistvánd melletti egykori Uzsa község határában a XIV. század első felében jött létre. Olyan területen, ahol a pálos rendnek már komoly hagyományai voltak.
Vál, Középkori csonka-torony
2018.09.22
A katolikus templom mellett található a középkori gótikus templomtorony. Korát a kutatási eredmények a XV. századra teszik (egyes vélemények szerint XIII-XIV század). Már a századelőn jelentős műemlékként tartották számon. Eredetileg a régi templom tornya volt.