Templomromok
Ős vezéreink idejéből a mai napig is több tucat gyönyörű templomunk maradt fenn, s ez igaz azokra a romokra is, amelyek ma már nem teljes pompájukban láthatóak. Ezek a templomok nem csak a kardozós-lovaglós királyokat élték túl, hanem a „sötét” középkort, a török uralmat, a Habsburg-időket, sőt még két világháborút is. Lehet, hogy romosak, de még mindig tartják magukat, ezért végigjártuk őket. |
Cikkek
Csabdi templomrom
2012.02.03
A Csabdi templomrom a Zsámbéki-medence egyik ismeretlen múltú műemléke.
Csabrendek, Alcsabi templomrom
2013.06.06
Csabrendeket Nagytárkánypuszta felé elhagyva, kb. 1,5km-re jobbra egy földúton, a műúttól 500m-re látható a szántóföld közepén egy fás liget, ez a liget rejti az alcsabi templom romját, a hajdani templom valószínűleg a 13. században épült. A templomrom sűrűn benőtt bozótós, csalános között bújik meg, sarokfalai egy méter magasan még állnak.
Csabrendek, Szent Lőrinc templom romja
2013.06.24
A mai római katolikus templom dombja alatt áll az egykori Rendek falu temploma, illetve annak megmaradt romja. A raktárnak használt egykori barokk templom kétszeri barokk átépítése jelentősen átalakította az eredeti Árpád-kori falakat.
Csengele, templomrom
2013.12.17
A kisméretû kõtemplomot és temetõjét, 1241-ben a tatárok elfoglalták és felégették. Késõbb az ide telepített kunok az újjáépített templom köré temetkeztek elõször pogány, majd felvett keresztény szokás szerint. A 16. században a templom a török pusztítás áldozatául esett, de romjai a 18. század végén még álltak. A község lakossága és a szegedi Móra Ferenc Múzeum munkatársai közös erõvel 1975-ben tárták fel és építették újra a rom alapfalait.
Csévharaszti pusztatemplom
2011.12.12
A község lakott részétől délkeleti irányban található egy XII-i századi templom egyik falának a megmaradt része. Az egykori Pótharaszt falu templomát a hagyomány szerint a husziták építették a XV. században.
Csikóspuszta, Blaskovics kriptakápolna
2012.07.23
A Csongrád megyei Körös-Maros Nemzeti Park területén, a védett Csanádi pusztákhoz tartozó Csikóspusztán található a Blaskovics család egykori majorja, valamint az ehhez tartozó kúria és kápolna.
Csobánci Rossztemplom
2013.07.10
A Csobánc várához felvezető út mellett, a hegytető alatti nagyobb fennsíkon találjuk a középkori Csobáncszög falu egykori templomának romjait. A „rossztemplom”, ahogy azt általában ismerik, egyhajós, félköríves szentélyű kőépület volt, déli oldalán félköríves kis ablakokkal, nyugati homlokzatán pedig kapunyílással.
Csomorkányi templomrom
2012.08.05
A román és gótikus stílusú téglatemplomot a XIII-XIV. században 1450 körül építhették félköríves apszissal, nyugatra támpilléres bővítéssel. A romjaiban ma is látható templom hosszú, keskeny, magas épület volt, gótikus hálóboltozattal, támpillérekkel. Belsejét vöröshomokkő-őrleménnyel színezett habarccsal vakolták, freskókkal díszítették, padlóját égetett cseréplapokkal burkolták.
Csongrád, Ellés monostor romja
2016.01.11
Csongrádtól ÉNY-ra, a Tisza túloldalán, a hajóhídtól kb 3 kilométerre található a monostor romja. A XI. és a XVI. század között lakták e területet. A legkorábbi fennmaradt oklevél forrás 1306-ból származik. 1990 és 1998. között végeztek itt ásatásokat. A bencés templom háromhajós, bazilikális elrendezésű.
Csopak: Kövesdi (Szent Miklós) templomrom
2011.06.22
A Szt. Miklós tiszteletére emelt egyházát 1363-ban említik először.
Az utolsó említése a templomnak 1550-ből származik. Ezután már csak romként szerepel.