Templomromok
Ős vezéreink idejéből a mai napig is több tucat gyönyörű templomunk maradt fenn, s ez igaz azokra a romokra is, amelyek ma már nem teljes pompájukban láthatóak. Ezek a templomok nem csak a kardozós-lovaglós királyokat élték túl, hanem a „sötét” középkort, a török uralmat, a Habsburg-időket, sőt még két világháborút is. Lehet, hogy romosak, de még mindig tartják magukat, ezért végigjártuk őket. |
Cikkek
Fegyverneki pusztatorony
2012.05.08
Fegyvernek s egyben Jász-Nagykun-Szolnok megye egyik legrégebbi műemléke a gótikus stílusban 1480 körül épült Pusztatorony, más néven Csonkatorony. A téglából és kőből faragott négyzetes alapú torony megmaradt kétharmad része mintegy 16 méterre magasodik ki a jelenlegi környezetéből, a valaha hozzá csatlakozó templom egyhajós, íves záródású, 24 méter hosszú és 12 méter széles építmény volt.
Ferences templomrom (Polgárvárosi torony), Zalaszentgrót
2012.03.10
Az egykori település templomainak egyik megmaradt példánya. Árpád-kori eredetű, majd kolostorral bővítve kéttornyú templomként említették. A török időkben néptelenedett el, s vált romossá. Az 1800-as években hordták szét köveit építkezésekhez, de egyik tornyát meghagyták haranglábnak.
Folyási templomrom
2012.06.24
A falu külterületén, a közút mentén található romtemplom a második világháború mementója. A történelemben a debreceni, vagy hortobágyi tankcsata (1944. október 9.) néven ismert egyik legnagyobb hazai harci ütközete Folyás környékén zajlott le. Ennek áldozata lett az 1892-ben Pánthy Endre nagyprépost építette kistemplom is.
Fülöpi templomrom (Révfülöp)
2012.02.19
A fülöpi, vagy más néven a szigeti templomrom Révfülöp belterületén, a vasútállomás közelében helyezkedik el. A falain elhelyezett emléktábla szerint az először 1211-ben említett Fülöp falu egyhajós, egyeneszáródású templomának a romja.
Füzesabony, Szent Vendel kápolna
2014.05.04
A pusztaszikszói kápolna romjait említik 1732- ben, amikor az Egerszalókhoz tartozott. Az 1810. évi canonica visitatio szerint a pusztaszikszói kápolnát Barkóczy Ferenc építtette. Szt. Vendel tiszteletére.
Gönc, Pálos kolostor
2011.08.27
A kolostort a 14. század közepe táján építetthette Nagy Lajos király a boldogságos Szűz Mária tiszteletére emelt pálos rendi kolostort és templomot. Kis kolostor lehetett, egy hajóval, szentéllyel, toronnyal. Ennek a háromnak főbb falai még ma is állnak.
Gúti templomrom (Nyíradony)
2012.06.24
Nyíradony határában, a Gúti erdőben, a 13. században épült fel a Gutkeled nemzetség, Boldogságos Szűz tiszteletére felszentelt román stílusú monostora. Az egykori egyhajós, sekrestyével ellátott templom megmaradt falrészeit keskeny ablaknyílások tagolják. A festői, ligetes környezetben álló, romjaiban is romantikus hangulatot árasztó Pusztatemplom a kirándulók kedvelt célpontja.
Gyarmat, Kálvária kápolna
2014.05.04
A település nyugati szélén található a község kálváriája, ahol még a XX. század első felében is sok egyházi megemlékezést, programokat tartottak. A Kálvária 1787-ben épült, azóta századról századra morzsolta szépségét az idő. Ma már szinte minden fala, része a kíméletlen enyészeté.
Gyöngyöspata, esperesi templomrom
2018.09.26
A vár mellett épített, negyven település egyházi központjául szolgált az 1010 körül épített Szent Péter főesperességi templom, mely a tatárjáráskor szinte teljesen elpusztult. A helyét ma emlékpark őrzi, a templom részben rekonstruált romjaival.
Győr, Szent Lázár templomrom (Káptalandomb)
2014.02.08
A székesegyház tövében tárták fel az egykori városi plébániatemplom alapjait. A kisméretű, egyhajós, félkör lezárású épület valószínűleg már a XII. században működött.