Apostag, rotunda
Forrás: Rezsabek Nándor zope.lutheran.hu
A hazai kereszténység történetében sok esetben kis települések is igen nagy fontossággal bírnak. Ennek tipikus példája a Dunához közeli, 2200 lakosú Bács-Kiskun megyei település, Apostag.
Már önmagában az is sokatmondó, hogy a községben mind a négy történelmi egyház temploma-imaháza megtalálható: a katolikus istenháza 1777-ben emeltetett, református temploma 1806-ban épült, a második világháborút követõen gazdátlanná vált zsinagóga 1820 körül készült el, evangélikus temploma pedig 1827-es építésû.
A település keresztény gyökerei azonban ennél sokkal régebbre, több mint ezer esztendõre nyúlnak vissza. A közvélekedés szerint hazánkban a kereszténység megjelenése, a keresztény egyházszervezet létrehozása a Szent István-i állam megalapításához kapcsolódik.
Kevésbé ismert azonban az a tény, hogy a krisztusi vallás százötven esztendõvel korábban a szláv hittérítõk (Cirill és Metód), az államalapítás elõtt ötven évvel pedig a bizánci egyház befolyása révén, többek között Bulcsú horka és Tormás, Árpád vezér dédunokája, illetve Géza fejedelem feleségének, Saroltnak az apja, az erdélyi Gyula megkeresztelkedése révén gyökeret vert a magyarság körében.
Az eleink között végzett térítésnek hivatalos megbízottja is volt a lánglelkû Hierotheos missziós püspök személyében.
Apostag névadó temploma a mai református templom helyén állt. Bizonyára román stílusú volt ez a kerek templom, mint minden építmény ebben a korban: falai vastagok /kb 1m/, zömökek, nem túl magasak. Szemben a kor legtöbb templomával, melyek igen nagy számban fából készültek, ez kőből vagy még inkább téglából épülhetett. Alapanyagként kocka alakú köveket használtak ekkoriban – a téglaépületeket is megerősítették néhány sor ilyennel – habarcsként pedig 70 rész homokot, 15 rész meszet és 5-5 rész gipszet. A falakat fehérre meszelték, legfőbb díszeik a falra festett képek, freskók voltak.
A török idők elnéptelenedését és újraéledését követően, 1764-ben még felújítják a templomot. 1805-ben aztán végzetes hibát elkövetve lebontják, s kövei felhasználásával 1806-ban felépítik a jelenlegi református templomot, de még torony nélkül. 1853-ban aztán a fa harangláb helyett toronnyal egészítették ki a templomot, így nyerte el az mai külsejét.
Apostagon a Kossuth utca végén, a református templom mellett található a Rotunda.
forrás: apostag.hu
Geocaching adatok Séta Apostagon (GCAPO) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
<a href=http://priligy.skin>how to buy priligy as a child</a> Be patient and prepared
Szerző és forrás feltüntetése oldalukon
(Rezsabek Nándor, 2021.11.12 18:28)
Tisztelt Túrautak!
A https://www.turautak.com/cikkek/varak--romok/templomromok/apostag--rotunda.html oldalukon található "Apostag, rotunda" írás szinte szó szerinti átvétele az Evangélikus Élet folyóirat számában megjelent következő írásomnak:
REZSABEK Nándor: Bizánci rítusú rotunda Apostagon. = Evangélikus Élet 73. 2008. jan. 20. 3. sz. p. 5.
Online: https://zope.lutheran.hu/ujsagok/evelet/archivum/2008/03/054
Ezt viszont nem tüntetik fel, az oda mutató link sem működik. Szeretném kérni, hogy vagy tüntessék fel a szerzőt, a forrást, vagy legyenek kedvesek eltávolítani az írást.
Köszönettel:
Rezsabek Nándor
priligy precio espaГ±a
(Obenuehep, 2023.03.15 15:48)