Csévharaszti pusztatemplom
Pótharaszt első okleveles emléke 1280-ból származik. A község területén valaha 2 település is létezett, közülük az egyik, „Pótharaszt”, első okleveles említése 1280-ra tehető.
A területet a középkorban jellemző homoki tölgyeseket kiirtották, majd a török korszakban a Nyugat-Európa felé hajtott marhákat pihentették itt.
Az egykor itt fekvő városkára már csak a pusztatemplom romja emlékeztet.
Egy XII. századi templom alapjait az 1990-es évek közepén kutatták fel.
Egy a XV. században ráépült templom egyik fala mai is áll, rekonstruáltan.
A másik település „Csév” volt, vélhetően a Csévi családi névből. 1951-ben kapta mai nevét.
A nagykőrösi születésű, de itt eltemetett Balla Károly (Vörösmartyék kortársa és barátja) sokat tett a XIX. századi pusztaság felszámolásáért.
Gyáltól Nagykőrösig erdő ültetésével fogta meg a homokot. Emlékműve, melyet Polyák Ferenc fafaragó művész alkotott, a Petőfi utcá-ban, síremléke a Balla majorban tekinthető meg.
Pusztatemplom
A község lakott részétől délkeleti irányban található egy XII-i századi templom egyik falának a megmaradt része. A fal felújítása megtörtént, a rekonstrukció a jövőben folytatódik. Az 1950-es évekig a környékén temetkezés is történt.
Az egykori Pótharaszt falu templomát a hagyomány szerint a husziták építették a XV. században. Valószínüleg a török időkben pusztulhatott el. Romjai a Nagykörösi országút mellett láthatók, körülötte későbbi sírokat találunk.
Az alapfalakat 1997-ben ásatással bontották ki.
A templom nyugati falának kb. 5 méter magasan megmaradt része ma is áll, középtengelyében szabálytalanul kerek kőkeretes ablak maradványával.
Geocaching adatok Csévharaszt, Pusztatemplom (GCCSEV) |
Nagyobb térképért klikk a képre!