Csomorkányi templomrom
Hajdanán még a török idők előtt békésen termelték a gabonát, tenyésztették az állatokat ezen a környéken. Az államalapítás utáni évszázadokról nincsenek pontos adatok. Azt azonban bizonyosan tudni lehet, hogy számos kisebb-nagyobb falu terült el a mai Hódmezővásárhelyen és környékén. Jellegzetessége volt a tájnak a számos ér, tó, vizenyős terület. A történelmi adatok szerint a települések közül mintegy tizenötben volt templom, s ezek közül ötnek az alapjait tárta fel a régészet. Templomrom azonban csak egyetlen helyen, a várostól 17 kilométerre, az egykori Csomorkányban található.
Magát a falut oklevelekben 1231-ben említették először. Ez a terület kiemelkedett a környék lápvilágából, ezért tűnt megfelelő helynek a letelepedésre. Az Árpád-kori Csomorkány a XIV. században mezővárossá fejlődött, majd a Hunyadiak birtokaként élte virágkorát. A XVI. század második felében harmincnyolc házat számoltak össze Csomorkányban. A település pusztulását Petrev basa 1566-os hadjárata okozta, végleg 1596-ban pusztult el és sohasem éledt újjá.
A román és gótikus stílusú téglatemplomot a XIII-XIV. században 1450 körül építhették félköríves apszissal, nyugatra támpilléres bővítéssel. A romjaiban ma is látható templom hosszú, keskeny, magas épület volt, gótikus hálóboltozattal, támpillérekkel. Belsejét vöröshomokkő-őrleménnyel színezett habarccsal vakolták, freskókkal díszítették, padlóját égetett cseréplapokkal burkolták. A nagyszerű hatást keltő romot 1830 körül megerősítették.
A templomrom feltárását 1892-95 között kezdte meg Szeremlei Sámuel, majd Varga Antal gimnáziumi tanár vette át a munkát. Ekkor még épen állt az öt méter magas északi fal. A XX. század elején is voltak helyreállítási munkálatok, de hiába az igyekezet, a környékbeli lakosok számára a történelmi múlt és őseink emléke ugyan fontos volt, de még fontosabbnak számítottak az itt fellelhető téglák, amelyeket a környékbeli építkezésekhez használtak fel. A korábbi feltárások során előkerültek többek között olyan "S" végű hajkarikák, amelyeket a X-XI. században használtak, a kerámia leletek pedig a XII-XIII. századra utalnak.
A templomrom mai mérete 9 X 2,8 méter, eredetileg 25,2 X 6,8 méter lehetett. Az 1991-es feltárás során freskótöredékeket is találtak, sőt, korábban előkerült összesen 123 darab, XV-XVI. századi sír is.
Megközelytése:
A templomrom Hódmezővásárhely és Kardoskút között vezető úttól nem messze - Hódmezővásárhelytől kb. 17 km-re - található. Ebből kb. 4 km-t földúton kell megtenni, amely esős időben a sár miatt, száraz időben pedig a traktornyomok miatt nehezen járható.
forrás: www.geocaching.hu
Geocaching adatok Csomorkányi templomrom (GCCsTr) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
Hozzászólások
Hozzászólások megtekintése
Egy kis videó Csomorkány faluról és templomáról:
https://youtu.be/b0EjnYRZl68
Eltűnt Árpád-kori falvaink - Csomorkány
(Kaszás Zsolt, 2019.02.26 19:13)