Csopak: Kövesdi (Szent Miklós) templomrom
Csonkatorony:
Kövesd falu a XII. században is a honfoglalás kori Atyusz nemzetség birtoka volt. Csopak első hiteles emléke 1277-ből származik. A Szt. Miklós tiszteletére emelt egyházát 1363-ban említik először.
Szent Miklós püspök a Bizánci Egyház nagy szentjei közé tartozik.
1548-ban Kövesdet és Csopakot is felégette a török.
Ezekben az időkben a község teljesen elnéptelenedik, és a templom romossá válik.
Az utolsó említése a templomnak 1550-ből származik. Ezután már csak romként említik.
Kövesdi (Szent Miklós) templomrom
Középkori, Szent István tiszteletére szentelt templom maradványa. 1266-ban említik először a csúcsíves, egyhajós, egyenes szentélyű templomot, melynek hajója 1830-ban villámcsapástól leégett. 1860 körül omladozó állapota miatt lebontották, de a megmaradt torony a környék egyik legrégibb műemléke.
A romtemplomot a Nemesi Közbirtokosság megszerzi és bikaistálóvá alakítja. A községi pásztornak (kanász) házat és melléképületet építenek mellé és nád nyeregtetővel látják el. Az 1966-os régészeti helyreállítás óta látogatható műemlék.
Plul vizimalom:
1277-ben keltezett oklevélben kettő malmot említenek a Nosztréba vezető út alatt, melyet Veszprémi György özvegye Liliom asszony és a veszprémi püspök között létrejött csereszerződés említ.
Az évszázadok során hat malom működött a „Csopaki Séden” A török utáni időben telepednek német nyelvterületről a Plulok, akik később házasságok révén majd mindegyik csopaki malomnak tulajdonosai lettek.
A Kisfaludy utcában lévő öreg vízimalmot Molnár Kálmán 1910-ben átépítette, melyet unokái, Plul Vilmos fiai örököltek.
Az államosítás után még az 1970-es évek elején működött, villanymotor segítségével. Majd utána takarmány bolt volt a malomban, de a berendezéshez nem nyúltak.
Így lehetett az 1980-as évek elején látogatható műemléknek kialakítani.
A vízikereket 1982-ben újították fel, mely mára újra fejújításra szorul. Csopak 1977-ben ünnepelte 700-éves évfordulóját. Ekkor az Általános Iskola tanárai a gyermekekkel gyűjtést szerveztek a faluban és azóta a helytörténeti gyűjtemény is a malomban van elhelyezve.
2006-ban az Önkormányzat megvásárolta Plul Kálmántól a lakás és udvar részt, amit szeretnénk helytörténeti múzeummá és képzőművészeti, kulturális központtá kialakítani az Örökségvédelmi Hivatal és a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum munkatársainak javaslatait figyelembe véve.
Geocaching adatok CSOpaki Séta (GCCSOS) |
Nagyobb térképért klikk a képre!