Füzesabony, Szent Vendel kápolna
A pusztaszikszói kápolna romjait említik 1732- ben, amikor az Egerszalókhoz tartozott. Az 1810. évi canonica visitatio szerint a pusztaszikszói kápolnát Barkóczy Ferenc építtette. Szt. Vendel tiszteletére. 1760 májusában a püspökség Hogeres András egri bádogosmesterrel szerződést köt az újonnan épített pusztaszikszói kápolna tornyocskájának a befedésére. Ugyancsak az 1810. évi canonica visitatióból tudjuk, hogy a kápolnát 1806-ban restauráltatták a hívek. Erre az építkezésre vonatkozik Zwenger József egri kőművesmester három tervvariánsa. Az egyik nagyrészt megtartja a barokk-kori kápolna alakját. A másik Zwenger féle terv kevéssé veszi figyelembe az előző épületet, homlokzata már szigorú klasszikus formanyelvű. A harmadik Zwenger féle terv két átmetszetet, egy alaprajzot és a homlokzatot kétféle változatban mutatja be. Ez valóságos templom már, 420 lélekre tervezték. Homlokzatának egyik variánsa íves barokk, a másik variáns háromszögű klasszicista oromzatot mutat. A XIX. század folyamán a kápolna leégett és 1844-ben Dudás József egri kőművesmester helyreállítja. Jellege: Szabadon álló, oromzatos XVIII. szd-i épület Szikszó major és Füzesabony között.
Homlokzatán két magas faltükör között, enyhe riz-alatban, tört félköríves zárású ajtó: fölötte bojtdíszes kötényű; könyöklőpárkányos lapított szegmentíves kórusablak: efölött gazdag tagolású, ereszcsorgós főpárkány. Ennek félkörösen fölívelő fülkéjében, szép rokokó kó cartouche-ban az Erdődy-cimer, fölötte vasbádogból kovácsolt kalap. A homlokzat orommezejében ovális szellőző, a gerincen zsindelyborítású huszártornyocska. Jobbról faltükrös falmezők, könyöklőpárkányos, szemöldökíves ablak és sekrestyeépítmény. Visszalépő szentélye kosáríves. A bal oldalhomlokzat a jobb oldalihoz hasonló.
Dongaboltozattal fedett, téglány alaprajzú magas belső tér. Visszalépő kosáríves konkáv boltozatú szentélyfülkével. Jobbról oratóriumablak, balról sekrestyeajtó. Eredeti tégla padozat. Berendezés: Oltár. Festett, aranyozott fa, szarkofág alakú sztipesz: négy oszloppal támasztott kupolás tabernakulumának ajtaján az euchoristia aranyozott, szimbolikus domborműve, 1780. körül.
A 33-as és 3-as út csomópontjánál található, a 3-as útról közelíthető meg földúton.
forrás: www.fuzesabony.hu, www.muemlekem.hu
Geocaching adatok Füzesabonyi séta (GCFUSE) |
Nagyobb térképért klikk a képre!
fazekas.janos@gmail.com
(Fazekas János, 2016.05.11 17:47)