Püspökladány, Boldogasszony-halom
Püspökladány déli határában, közvetlenül a település mellett, található az Ér-sziget (Boldogasszony-sziget) nevezetű határrész. Ezen a területen található ma a köztemető, amely korábban a reformátusok temetője volt. A temető déli végében, a síroktól távolabb található egy természetes laponyag vagy halom, melyet Boldogasszony-halmának neveznek. A népemlékezet úgy tartja, hogy: „… egy meglehetős nagyságú domb… hol a reformatio előtt kápolna volt Szűz Mária tiszteletére.” Ezen az egy szájhagyományon kívül, sem okleveles, sem más írásos emlék nem maradt fenn a kápolna épületének meglétéről.
1986 nyarán M. Nepper Ibolya, a Déri Múzeum régészének vezetésével ásatások kezdődtek a halmon és a körülötte lévő területen. Már 1981-ben találtak leleteket, mivel a helyiek illegálisan földnyerő helynek használták a halmot, hogy a megsüllyedt sírokat feltöltsék. Ekkor került elő egy XII. századi ezüstdénár (Huszár.15), és egy „S” végű hajkarika. A leleteket bevitték a Déri Múzeumba.
A munkálatok során megtalálták a népemlékezet által megőrzött kápolna alapjait. A leletmentő ásatás során egy XII. századi egyhajós, félköríves szentélyű, erősen roncsolt kápolna döngölt agyagalapozása került a felszínre. Az Árpád-kori kápolna méretei: 5x7,30 méter, a falak vastagsága 60 cm. A halom körül egy Árpád-kori temető néhány sírja feküdt. Összesen 14 sírt tártak fel. Ezek DNy-ÉK illetve Ny-K irányúak. Valamennyi melléklet nélküli. Egyetlen lelet, egy nagyméretű S végű karika a kápolna nyugati falánál került elő.
forás: www.sarretikronika.hu
Geocaching adatok Püspökladányi Arborétum (GCPLAD) |
Nagyobb térképért klikk a képre!