Szent János templomrom (Nagycsere)
A falu első okleveles említése 1219-ből való, 1411-ben már pusztabirtokként említik. A templom tehát a XII-XIII. században épült. Kis néhány házas település lehetett. Valószinűleg az 1570-es években a Török pusztította el.
Debrecen legrégibb erdőspusztája. A Debreceni család 1370-ben szerezte meg birtokul, az ő adományukból 1406-tól a városhoz tartozik. Területén volt két egyházas falu: Soma és Szata és két templom nélküli: Ároktelke és Likaháza. A nagycserei templomot Zoltai Lajos tárta fel 1923-ban- Legnyugatibb része Ároktelke, nevét a határán áthúzódó Ördögárokról kapta. 1935-ben 3 215 hold volt a területe. Kecske, Kelemen és Szata folyásai régi vízerek voltak. A közelében folyik a Cserei-ér. Ma kedvelt városi kirándulóhely.
A korábban is erdőterületen álló, telepített harmincéves akácos részleges kitermelésénél előkerült nagy mennyiségű téglatörmelék vezetett a XIII. század elején Újlaknak, később temploma révén Szentjánosnak nevezett, a XIV. század végén elnéptelenedett és Debrecen birtokába került falu temploma alapozásának feltárásához. A jelenleg is több mint 6 m magas homokdombon 1983-ban sikerült egy kisméretű négykaréjos templomocska bedöngölt alapozását feltárni. Az apszis északi támpillérjén a legalsó sor néhány téglája eredeti helyzetben volt. Az északi karéj nyugati fele mellett kidőlt, habarccsal kötött összefüggő faltestet találtak. A domb délkeleti részén, valamint az alatta futó alsó vámospércsi földúttól délre levő másik dombon sok Árpád kori cserepeket találtak.
Megközelítése:
Ezt a helyszint két útvonalon is megközelíthetjük. Az egyik, amely a panoráma útról nyílik, a Vénházi-játszótérrel szembeni földút. Ezen egy darabig autóval haladhatunk, de a Kati-ér hídján áthaladva, az onnan néhány-száz méterre lévő Csere-csatornán már csak gyaloghíd ível át. Illetve hogy pontos legyek, jelen pillanatban csak egy betongerenda. Ezért itt a Csere-csatorna előtt mindenképpen le kell tenni az autót. Ettől a ponttól már csak vagy 300 métert kell hogy gyalogoljunk az egykori Újlak falu templomának maradványáig. Ez az egész út, a panoráma úttól csupán 2,2 km, amelyet könnyedén, egy kellemes kis gyalogtúra keretében is meg lehet ejteni.
A másik bejárási lehetőség, a Vámospércsi főutról letérve, szinte végig autóval megközelíthető. Itt a gyalogtúrával kissé figyelmesen kell bánni! Ha mégis ezen az útvonalon gyalogosan akarunk közlekedni, akkor nem árt botot venni magunkhoz, mivel a tanyákban szabadjára engedett kutyák megkergethetik az óvatlan természetjárót.
forrás: www.erdospusztaihorg.wordpress.com
Nagyobb térképért klikk a képre!
mocsgab@gmail.com
(Mocsár Gábor, 2017.09.09 21:54)