Uzsa, Uzsaszentléleki pálos monostor
A Szentlélekről elnevezett uzsahegyi pálos monostor a rendi építészet egyik (talán méltatlanul elhanyagolt) Veszprém megyei emléke.
A mai Lesenceistvánd melletti egykori Uzsa község határában a XIV. század első felében jött létre. Olyan területen, ahol a pálos rendnek már komoly hagyományai voltak. Részben az Örsi Cibrián, részben az Uzsai család birtokában. Az Uzsai család tagjai között feltételezhetjük a kolostor alapítóit, első kegyurait is.
A XIII. század közepétől ismert adatok szerint nemesi település volt. A falu neve először 1247-ben szerepel nemesi névben. Később két faluvá válik: a déli rész neve Csejkat-, Lőrinc-, Szentgyörgyuzsa, az északi rész Cibrián-, Ceberjénuzsa.
Ez az állapot 1304-ben szerepel oklevélben. A falu (Lőrincuzsa) Szent György tiszteletére szentelt templomáról az 1333-ban kelt pápai tizedjegyzék tesz említést. A XV. században továbbosztódó falu részei: Alsó-, Közép-, Felsőuzsa. Egyik részét a pálos kolostorról Szentlélekuzsának nevezték.
A kapcsolatot az Uzsai család (talán a feltételezett alapító, Uzsai Lőrinc révén) kegyurasága jelentette. A kolostor okleveles említését az 1333-as pápai tizedjegyzékből ismerjük, tehát az alapítás ez előtt történhetett.
Az épület mérete, elrendezése viszont sokkal korábbi telepítésre nem vall, így az alapítás és építés ideje az 1320-1333. közötti időre tehető. Későbbi történetéről semmilyen adat nem ismert. 1455-ben elnéptelenedett, majd (hasonlóan a tálodi kolostorhoz) ferencesek vették át.
A templomból ma már csak csekély rom maradt, a kolostorból még annál is kevesebb. A templomhajó elrendezése és mérete alapján biztos, hogy az épület egyhajós elrendezésű volt, boltozva csak a szentélye lehetett. Bejárata a kolostor felől volt (valahol az északi falon) és a déli oldalon.
A jól kivehető diadalív után a hajónál keskenyebb szentély következett. A hajó déli oldalához két helyiség csatlakozik, valószínűleg bejárati csarnok és cinterem vagy csontház funkciójuk lehetett. A kolostor megmaradt keleti végfalának nyílása a forrás felé nyíló kijárat lehetett. Boltozásának nincs nyoma, fagerendával lehetett áthidalva. Ennek hiányában ma (megfelelő kiváltó szerkezet nélkül) az összedőlés határán van. Az épületből felmenő falból több nem látszik. A kolostor észak-déli egykori falai a terep alakulatából kikövetkeztethető, Ádám Iván 1881-ben még mérni tudta őket.
Megközelítés:
A rom az uzsai bánya területén áll, a településre megérkezve észak felé találjuk a bánya épületeit.
Basalt-Középkő Kft
Uzsa, Lázhegy u.1
GPS koordináták: N 46° 53,374' E 17° 19,586'
online térkép megtekintése
Csak engedéllyel látogatható.
Engedélyt a bánya igazgatójától, Laub Ernőtől kell kérni email-ben a basalt@basalt.hu email-címen.
A bánya közleménye:
"A látogatáshoz 2 munkanappal hamarabb kérjük jelentkezni. A levelezési cím a basalt@basalt.hu. Ezt folyamatosan figyeljük.
A bejelentés nélküli látogatást nem támogatjuk, mert egyrészt létszámmal nem vagyunk rá felkészülve, másrészt vannak olyan időpontok amikor a látogatás nem lehetséges- pl. robbantás alkalmával."
forrás: Fehérváry Rudolf: Az uzsaszentléleki pálos monostor
fotó: Galuska Tünde
A kolostor távlati képe (Guzsik Tamás elvi rekonstrukciója).
Nagyobb térképért klikk a képre!